Wiadomości z Mikołowa

Problemy z prawidłowym paleniem w piecu? Straż Miejska instruuje

  • Dodano: 2018-12-12 10:45


Miasto przygotowuje kompleksowy projekt walki z zanieczyszczeniem powietrza. W jego praktyczną stronę zaangażowała się Straż Miejska i mikołowscy strażacy. Jak? Poprzez film instruktażowy!

Wciąż masz problem z prawidłowym rozpalaniem pieca techniką „od góry”? Specjaliści promują ten typ palenia w kotłach grzewczych - działa bez dymu, bez smoły, bez częstego doglądania kotłowni. Do tego, zgodnie z wyliczeniami ten rodzaj spalania zapewnia zużycie opału mniejsze o 1/3. Niestety, wielu mieszkańców Mikołowa i całego powiatu wciąż nie stosuje się do zaleceń dotyczących prawidłowego palenia w piecach. Mikołowianie, którym na sercu leży zdrowie własne i ich bliskich często informują miejskie władze o przypadkach zanieczyszczania powietrza przez sąsiadów, m.in. wykonując zdjęcia. Jedno z nich opublikowała niedawno na swoim profilu na Facebooku przewodnicząca Rady Miejskiej, Katarzyna Syryjczyk-Słomska.

Spalanie niskiej jakości węgla lub odpadów – w piecach domowych, które nie są wyposażone w żadne instalacje oczyszczania spalin, prowadzi do bardzo wysokiej emisji pyłów i substancji rakotwórczych, benzo[a]piren, dioksyny, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, furany, metale ciężkie, tlenek węgla, tlenki azotu i siarki. W procesie spalania bardzo ważną rolę odgrywa temperatura spalania – w przypadku gdy jest ona zbyt niska, w emitowanych spalinach powstają zanieczyszczenia, których oddziaływanie na środowisko naturalne i zdrowie ludzi jest bardzo szkodliwe

Spalanie odpadów w paleniskach domowych odbywa się w niskich temperaturach (200–500°C) i towarzyszy mu emisja do atmosfery wielu zanieczyszczeń – pyłów i związków organicznych, takich jak: nieorganiczne związku chloru, nieorganiczne związki fluoru, tlenki azotu (głównie NO i NO2), dwutlenek siarki (SO2), tlenek węgla (CO) czyli tzw. czad, drobny pył zawierający związki metali ciężkich (zwłaszcza toksycznego ołowiu i kadmu) – wylicza komendant Straży Miejskiej, Bogusław Łuczyk.

Jak zapewniała podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, jej przewodnicząca Katarzyna Syryjczyk-Słomska miasto zamierza podjąć konkretne kroki w celu stworzenia programu walki z zanieczyszczeniem powietrza. Na połączonych Komisjach Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska głównym tematem była ochrona powietrza atmosferycznego i niska emisja. Prace nad stworzeniem polityki walki ze smogiem będą kontynuowane, a szersze informacje na ten temat mamy uzyskać podczas nadchodzącej sesji RM już 18 grudnia.

Nieprzestrzeganie zakazu spalania odpadów, zgodnie z art. 191 Ustawy o odpadach, podlega karze aresztu albo grzywny. Za spalanie odpadów w instalacjach grzewczych lub na wolnym powietrzu grozi mandat w wysokości do 500 zł lub kara grzywny do wysokości 5000 zł, gdy sprawa zostanie skierowana do sądu. Na terenie Mikołowa (jak również wszystkich innych miast) obowiązuje zakaz spalania odpadów w instalacjach grzewczych budynków. Zakaz ten wynika z obowiązujących przepisów prawa – przypomina komendant SM.

Straż Miejska i mikołowscy strażacy już teraz przypominają, jak wygląda prawidłowe palenie w kotłach grzewczych.

PAMIĘTAJMY: SPALONE ŚMIECI NIE ZNIKAJĄ, NIE ZAMIENIAJĄ SIĘ CAŁKOWICIE W CIEPŁO! Spalone śmieci zmieniają się w chmurę trucizn, która osiada na glebie w najbliższej okolicy. Trucizny te gromadzą się także w organizmie Twoim i Twoich dzieci i wnuków i po latach przyniosą efekt w postaci chorób (w tym nowotworów). Wartość opałowa śmieci jest zbliżona do wartości opałowej słomy – miesięczna produkcja śmieci w czteroosobowej rodzinie to odpowiednik dwóch wiader węgla – napomina Bogusław Łuczyk.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również