Wiadomości z Mikołowa

Nowość na przystankach. Mikołowianie dostali „ściągawkę” z pierwszej pomocy

  • Dodano: 2021-11-24 15:45

Niewielu z nas faktycznie jest w stanie udzielić prawidłowo pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Władze Mikołowa postanowiły pomóc mieszkańcom w pomaganiu innym potrzebującym pomocy. W jaki sposób?

Radny Jarosław Sworzeń zgłosił w sierpniu interpelację z oryginalnym pomysłem rozpowszechniania wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Chodziło o umieszczenie na przystankach autobusowych na terenie miasta specjalnych grafik, wyjaśniających w przystępny sposób zasady udzielania pierwszej pomocy.

Często to właśnie przechodnie stanowią pierwszą oś pomocy osobom poszkodowanym lub u których wystąpił nagle stan zagrożenia życia i zdrowia. Często to dzięki nim udaje się utrzymać lub przywrócić funkcje życiowe jeszcze przed przyjazdem karetki pogotowia. Niestety, świadomość Polaków na temat tego, jak prawidłowo przeprowadzać akcję ratunkową jest znikoma.

Ogólnopolskie badania pokazują, że wiedza nt. niesienia pierwszej pomocy pozostaje na niskim poziomie. Dlatego należy rozważyć możliwość jej propagowania w miejscach ogólnodostępnych. Przystanki autobusowe codziennie gromadzą dziesiątki osób. Każda z nich może potrzebować pierwszej pomocy lub być zobowiązana do jej udzielenia. W takich wypadkach instrukcja dostępna na miejscu może okazać się niezbędna – apelował Jarosław Sworzeń.

Pierwsza pomoc na przystankach autobusowych w Mikołowie

Władze Mikołowa przychyliły się do wniosku radnego i poinformowały o podjęciu działań w celu umieszczenia instrukcji udzielania pierwszej pomocy na przystankach autobusowych.

Przygotujemy też materiały w formie multimedialnej, które wykorzystywane będą na ekranach LED znajdujących się na nowych przystankach Centrum Przesiadkowego – informował w odpowiedzi zastępca burmistrza Mikołowa, Mateusz Handel.

I tak też się stało. Kilka dni temu wiceburmistrz poinformował na swoim profilu na Facebooku o wdrożeniu pomysłu radnego Jarosława Sworznia w życie. Na przystankach Centrum Przesiadkowego pojawiły się właśnie plakaty zawierające obszerne i przystępne grafiki przekazujące wiedzę o tym, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy. Są to dostępne dla każdego pomoce naukowe.

Udzielenie jej może uratować komuś życie i choć nie jest to wiedza tajemna warto ją utrwalać, np. czekając na swój autobus. Pierwsza pomoc to - obok numerów alarmowych 112 i 999 - rzecz, którą każdy z nas powinien znać na pamięć. Zwłaszcza, że jej udzielenie (w uzasadnionych przypadkach) jest naszym obowiązkiem – przypomina Mateusz Handel.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Andrzej Winowski

    Popieram ten pomysł!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również