Wiadomości z Mikołowa

Mikołów: Zielone miasto? Weź sprawy w swoje ręce i udział w projekcie Zielona Ławeczka!

  • Dodano: 2019-03-15 06:30, aktualizacja: 2019-03-15 06:41

Konkurs grantowy dla mieszkańców osiedli w Mikołowie! Samorządowcy zachęcają do wzięcia udziału w projekcie Zielona Ławeczka Fundacji BOŚ. O co chodzi? Szczegóły poniżej!

Większość mieszkańców Górnego Śląska drażni to, że żyjemy w betonowych pustyniach, w których ciężko o skrawek trawnika. Szczęśliwie, Mikołów należy w tym przypadku do wyjątków, jednak stan powietrza i ogólne zanieczyszczenie środowiska wymagają zdecydowanych działań – zieleni miejskiej nigdy nie będzie dość.

Naprzeciw tym potrzebom wychodzi Fundacja BOŚ, która po raz kolejny organizuje konkurs grantowy Zielona Ławeczka.

Zielona Ławeczka 2019: założenia konkursu

Wiosna zawita już wkrótce, a wraz z nią pewnie nowe pomysły i plany ogródkowe. Wszystko, co trzeba zrobić, żeby móc je zrealizować to zebrać grupę sąsiadów (min. 5 os.), wybrać teren do zazielenienia (po uzgodnieniu z administracją osiedla), opracować plan aranżacji (nie musi być wykonany przez profesjonalnych architektów krajobrazu) i zgłosić udział w konkursie. W poprzednich edycjach powstało 80 takich osiedlowych mini ogrodów – informuje Monika Zielińska, Ogrodniczka Miejska.

Celem projektu jest zazielenianie publicznie dostępnych terenów osiedlowych, a także budowanie relacji sąsiedzkich poprzez stworzenie mini ogrodów wokół budynków, które będą stanowić przestrzeń w nawiązywaniu relacji między mieszkańcami Mikołowa.

Samo zgłoszenie do konkursu ma aż pięć etapów, jednak organizatorzy pomagają w prawidłowym skonstruowaniu finalnego projektu, który ma szanse na wygraną. Pełen plan działania, wraz ze wskazówkami dotyczącymi projektu ogródka i inspiracjami specjalistów z zakresu ogrodnictwa i architektury krajobrazu dostępny jest na stronie konkursu [LINK].

Maksymalna wysokość grantu dla zwycięzców to 1600 złotych - na zakup materiału roślinnego, podłoża i innych elementów służących do aranżacji mini ogrodów przeznaczone jest maksymalnie 1200 zł, a pozostałe 400 zł to koszt ławki parkowej, która może zostać ustawiona w dowolnym miejscu. 

Osiedla w Mikołowie – jak zwiększyć ilość zieleni?

Jak wziąć udział w konkursie i upiększyć teren wokół naszego bloku? Prosta sprawa – wystarczy zarejestrować [LINK] zespół składający się z min. 5 osób i przesłać zgłoszenie z projektem aranżacji przestrzeni do 17 maja 2019 roku. 

Wszystkie projekty będą sprawdzane przez partnerów merytorycznych konkursu z katedry Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Do wzięcia udziału w konkursie zachęcają na Facebooku m.in. przewodnicząca Rady Miejskiej Mikołowa, Katarzyna Syryjczyk-Słomska czy burmistrz Mikołowa, Stanisław Piechula.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również