Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Mieszkańcy Nowego Świata i Wymyślanki wnieśli skargę na burmistrza Mikołowa!

 • Dodano: 2019-07-30 07:30, aktualizacja: 2019-07-29 20:57

Stowarzyszenie Nowy Świat-Wymyślanka skierowało do Rady Miasta skargę na burmistrza Mikołowa. Chodzi o pozwolenie na zwiększenie produkcji w jednej z fabryk. Mieszkańcy boją się o swoje zdrowie i mają dość pobłażania władz miasta!

10 lipca do biura Rady Miasta Mikołowa wpłynęła skarga na burmistrza Mikołowa, Stanisława Piechulę w sprawie wydania pozytywnej decyzji na zwiększenie produkcji w sąsiadującej z zabudową mieszkalną Nowego Świata i Wymyślanki fabryce transformatorów. Mieszkańcy dzielnicy mają dość zagrażającej ich zdrowiu i środowisku działalności firmy. W treści skargi możemy przeczytać:

Burmistrz swoim stanowiskiem w decyzji BGO.6220.11.2016. AO z dnia 31 maja 2019 roku pozytywnie postrzegając zwiększenie produkcji w Schneider Electric Transformers Poland Sp. z o.o. w Mikołowie przy ul. Żwirki i Wigury 52, położonej w obszarze oddziaływania na środowisko mieszkalne, świadomie i z premedytacją lekceważy mieszkańców i ich coraz trudniejsze warunki życia.

Przede wszystkim działania takie są w jawnej sprzeczności ze ślubowaniem zgodnym z art. 29a. Ustawy o samorządzie gminnym złożonym przez burmistrza przed objęciem stanowiska: „Obejmując urząd burmistrza gminy, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy [miasta)”.

Pragniemy po raz kolejny wyrazić swój głęboki sprzeciw wobec rozważania terenu oznaczonego jako 302UR/P w oderwaniu od zlokalizowanych w jego pobliżu terenów przeznaczonych pod funkcje mieszkaniowo- usługowe oraz mieszkaniowe o niskiej i wysokiej intensywności zabudowy.

Chcemy także przypomnieć, że od lat stoimy na stanowisku, a wręcz domagamy się, by podobne inwestycje lokalizowane w strefach oznaczonych w planach jako UR/P analizować także w odniesieniu do sąsiednich terenów mieszkaniowych. Pozwoliłoby to na minimalizację ich oddziaływania nie tylko w sytuacjach awaryjnych, ale także podczas normalnego cyklu pracy tych urządzeń, instalacji i zakładów jako całości.

Należy także nadmienić, iż zarówno burmistrz jak i inwestorzy są świadomi skomplikowanej sytuacji prawnej tych terenów, wkomponowanych w obszary mieszkaniowy i rekreacyjny, co jest zasadniczym argumentem ograniczającym działalność przemysłową. Jednakże na przestrzeni lat (od 2004 roku do dziś) inwestorzy, za cichym przyzwoleniem władz lokalnych skutecznie obchodzą prawne zakazy, uzyskując decyzje zezwalające na budowę hal magazynowych, które następnie wykorzystywane są jako hale produkcyjne, co w rzeczywistości jest nadużyciem zarówno prawa budowlanego, jak i lokalnego.

Pozyskiwanie przychodów do budżetu miasta nie jest i nie może być usprawiedliwieniem dla tak haniebnej postawy burmistrza wobec mieszkańców Mikołowa i na ciągłe pogarszanie ich warunków życia. Zdecydowanie działania burmistrza powinny być skierowane w kierunku wygospodarowania w gminie odpowiednich obszarów pod produkcję i hale produkcyjne niekolidujących ze środowiskiem mieszkalnym i zarazem umożliwiłoby to wywiązanie się z treści złożonego ślubowania.

Pod skargą złożoną Radzie Miasta Mikołowa podpisali się prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Dzielnicy Nowy Świat – Wymyślanka, Mirosław Chmiel, a także członek Stowarzyszenia Ryszard Grzywocz.

Co ważne, pod koniec maja do Urzędu Miasta Mikołowa wpłynęła petycja złożona przez mieszkańców ulicy Stolarskiej, którzy nie zgadzają się na rozwój i modernizację zakładu Schneider Electric Transformers Poland Sp. z o.o. i wnoszą o wstrzymanie inwestycji szkodliwie wpływające na ich zdrowie.

Procesy technologiczne stosowane obecnie, jak również planowane nie są obojętne dla naszego środowiska mieszkalnego. Szczególnie niepokojące jest planowane zwiększenie zużycia preparatów, rozpuszczalników, farb i lakierów w procesach produkcyjnych. Należy uznać, że planowane przedsięwzięcie to duża lakiernia w bliskiej zabudowie mieszkalnej. Rozwój zakładu z procesami lakierniczymi nie jest przyjazny dla środowiska mieszkalnego - apelują mieszkańcy. 

Schneider Electric Transformers Poland Sp. z o.o. zajmuje się produkcją transformatorów średniego napięcia i zaopatruje zarówno duże koncerny, zakłady energetyczne jak i małe przedsiębiorstwa. Mikołowska Fabryka Transformatorów ma ponad 70 lat. Została założona tuż po wojnie, w 1945 roku pod nazwą Mefta i w ciągu dekad przechodziła kolejne przekształcenia - została sprywatyzowana przez AEG, później należała do koncernów Alstom i Areva T&D. W 2010 roku zakład został przejęty przez francuski koncern Schneider Electric. 

Radni zajmą się skargą na burmistrza Mikołowa podczas nadchodzącej sesji rady Miasta 27 sierpnia. Wpierw sprawie przyjrzą się właściwe komisje miejskie, z Komisją ds. Skarg i Wniosków na czele.

Czekamy na stanowisko burmistrza Mikołowa, Stanisława Piechuli. Do sprawy będziemy powracać wielokrotnie.

Komentarze (21)    dodaj komentarz »

 • Fc górka

  Mieszkańcy Nowego Świata czyli Chmiel i paru przy[...]asów....mieszkam tam ponad 30 lat i zadna z firm mi nie przeszkadza...dają robote i tak ma być...to jest wymysł tych paru osób, które zamiast sie chwycić roboty to piszą skargi i zażalenia na wszystkie firmy w okolicy. Zajmijcie sie lepiej bachorami, które chleją po nocach na waszym skwerze.

 • Jorguś

  Mam pytanie do starszych i pamiętającyxh lepsze czasy Mikołowian- ile było dawniej fabryk i większych zakładów w Mikołowie? Obecnie większość została zniszczons lub na ich terenie istnieją niewielkie prywatne lub zagraniczne firmy korzystające z hsl po dawnej firmie. Trudno mówić czy to dobrze czy źle, ale kiedyś nikt z Mikołowa nie wyjeżdżał szukając pracy i wszyscy mieli gdzie mieszkać.

 • ...

  Mieszkańcy chyba nie rozumieją, że blokując rozwój i wstrzymujac inwestycje firmy Schneider tylko działają na szkodę i hamuja miejsca pracy! Brak słów...

 • Jorguś

  Nie sądzę aby warunki zamieszkania w pobliżu istniejącej jak wspomniano od 70 lat fabryki uległy zmianie na gorsze, wprost przeciwnie- przy obecnym zaostrzeniu przepisów zapewne się polepszyły. Co zatem jest istotą problemu dla mieszkańców którzy wcześniej zdecydowali się na takie sąsiedztwo, tzn na zamieszkanie obok fabryki? Chyba każdy wiedział wprowadzając się do danego domu czy lokalu z jakimi niedogodnościami się to wiąże...

 • Adi

  Mefta, Mifama, Wiromet, Paleniska nie przeszkadzały nikomu choć pracowało się na 3 zmiany - domy i bloki doslownie przy plotach zakładu. Albo z tym żyjesz i cieszysz się że jest praca w Mikołowie, albo...idz do roboty jak ci się nudzi na penzyji i nie wynokfiej.Decyzja środowiskowa dla rozbudowy każdego zakładu powinna być oczywiście wydawana za każdym razem. Od kilkudziesięciu lat wiadomo że ten rejon wymyślanki to tereny przemysłowe, ten który tam się wybudował czy zamieszkał doskonale zdaje(zdawał) sobie sprawę co bedzie działo w przyszłości z zakładami.

 • KOKO

  Ludzie chcą pracować i się przemie[...], garstka ludzi nie będzie blokowała budowy dróg i nie będzie decydowała ile zakład ma produkować, w Mikołowie trzeba rozładować korki i zwiększać zatrudnienie, oraz budować zakłady pracy, czy się Wam to podoba czy nie.

 • Ciekawy

  Człowieku gdzie ty stoisz w tych korkach? Wszędzie o tym piszesz. Wzgórze Kamionka też trzeba zaorać, by ci drogę zrobić. Może ty się zgubiłeś? I biedaku, gdzieś stoisz w korku przekonany, że to Mikołów. Daj proszę znać, bo nie wiem czy się z ciebie śmiać czy ci współczuć. I napisz koniecznie ekspercie jakie korki w Mikołowie rozwiąże droga przez Wzgórze Kamionka. Czas znajdziesz, bo pewnie znowu biedaczyno stoisz w ogromnym korku.

 • Wkurzony

  Koko czy może burmistrzu...?Co Ty p.......lisz jakie korki w Mikołowie? Mieszkam tu ponad 25 lat i nigdy w korku nie stałem, gdzie Ty żyjesz, kompleksy jakieś masz względem innych czy co?A te nowe miejsca pracy to dla kolejnej taniej siły roboczej ze wschodu która już nas zalała ze wszystkich stron i psuje rynek pracy.Przecież pracodawca woli zatrudnienić cudzoziemca na 12 godzin niż dać podwyżkę swojemu pracownikowi. Więc dla kogo te zakłady pracy budować, już teraz gdzie się człowiek nie obejrzy to po rosyjsku czy ukraińsku gadają.Za niedługo w mniejszości będziemy.Lepiej by się władze Mikołowa z burmistrzem na czele zajęły składowiskiem nielegalnych odpadów, które trują mieszkańców nie tylko Kamionki ale i dalszych okolic.

 • VIPER

  To są tereny przemysłowe więc o co ta afera.

 • pracownik

  Zgadzam sie. Co za głupoty są w tym artykule. Fabryka istnieje ponad siedemdziesiat lat. Przeciez jak tak dalej pójdzie to przez jedno stowarzyszenie straci prace 400 ludzi z tej firmy!!

 • Były pracownik

  To można iść do innej pracy. Dość trochę czasu tam pracowałem i sam się zwolniłem i nie żałuję że zmieniłem pracę.

 • Mikołowianin

  ja bym przede wszystkim rozliczył tych, którzy zezwolili na budownictwo mieszkaniowe na tych terenach, które "od zawsze" były przemysłowe. A wybudowanie domów wielorodzinnych przy samych torach przy ul. Fabrycznej, które od rzeczonego zakładu dzielą tylko tory jest korzystne dla ich mieszkańców?Przy czym każdy przejeżdżający pociąg ile pary w gwizdku daje sygnały, maszyniści niejednokrotnie bawią się długotrwale wygrywając melodyjki np. z filmu "pociąg Tomek" lub inne, wg fantazji. Wybudzane tym ze snu dzieci mają potem problem z zasnięciem, wiele osób nerwowo reaguje na te okropne dżwięki. Samobójców one nie powstrzymają...

 • Mik

  Ludzie widzieli gdzie się budują więc niech teraz nie narzekają bo sami wybrali te miejsce

 • KOKO

  Brawo Panie Burmistrzu, jak im nie pasuje to niech zmienią miejsce zamieszkania, ludzie chcą pracować i zarabiać pieniądze i tyle w temacie.

 • Mieszkaniec

  Koko powiedz co bierzesz bo nieźle Ci ryje beret.

 • Trzeżwomyślący

  Koko zmień lekarza, bo Cię całe życie oszukuje...

 • Antykoko

  Niejakj/nijaka "Koko" wszystkich mieszkańców Mikołowa, którzy ważą się mieć inne zdanie niż burmistrz zwykł wyrzucać z Mikołowa. Starczy sprawdzić wiadomości o drodze w Kamionce, pełno tam wynurzeń tego pacana.

 • Salcia

  Naucz się pisać !

 • Szkodz słów

  Tak wiem, ja też mam się wyprowadzić z Mikołowa KOKO vel Salcia. Wiesz co, chyba będzie łatwiej jak napiszesz kto może zostać w Mikołowie. Nie będzie trzeba czytać tych wszystkich Twoich komentarzy.

 • Gaga

  Po takiej wypowiedzi mozna stwierdzić że są to skutki długotrwałych upałów. Człowieku nie każdy ma możliwość wyboru miejsca zamieszkania. Ciasna glowo

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.