Wiadomości z Mikołowa

Metropolia będzie współpracować z PKP PLK przy budowie Kolei Metropolitalnej

  • Dodano: 2019-06-21 06:30, aktualizacja: 2019-06-21 12:20

Podczas Zgromadzenia Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii w dniu 18 czerwca br. Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM poinformował o wyrażeniu zgody przez zarząd PKP PLK na podpisanie listu intencyjnego o współpracy na rzecz rozwoju transportu kolejowego w Metropolii.

Zgromadzenie wyraziło również zgodę, by w Wieloletniej Prognozie Finansowej zapisać 26 mln zł dotacji dla Dąbrowy Górniczej na realizację inwestycji w obszarze stacji Dąbrowa Górnicza i Dąbrowa Górnicza Gołonóg.

To kolejny bardzo ważny krok w kierunku budowy Kolei Metropolitalnej

Deklarowana współpraca z PKP PLK ma przyczynić się do powstania i rozwoju wypracowanej na początku tego roku przez Metropolię GZM koncepcji Kolei Metropolitalnej. 

W myśl listu intencyjnego Metropolia GZM zleci opracowanie studium wykonalności na potrzeby utworzenia Kolei Metropolitalnej. W pracach nad przygotowaniem tego dokumentu ma uczestniczyć PKP PLK SA.

Planowane Studium ma uwzględniać inwestycje na odcinkach:

  • Pyskowice-Gliwice-Chorzów Batory- Katowice-Mysłowice,
  • Dąbrowa Górnicza Ząbkowice- Katowice-Tychy,
  • Chorzów Batory-Bytom -Tarnowskie Góry,
  • Katowice Ligota-Mikołów-Łaziska Górne.

List intencyjny wymienia wszystkie inwestycje, które są realizowane lub planowane do realizacji na naszym terenie. Przede wszystkim określa, że oś główna Kolei Metropolitalnej jest zasadna i PKP PLK w pełni popiera nasze działania- mówi Grzegorz Kwitek.

Metropolia deklaruje także wolę dofinansowania przyszłych inwestycji

Ma ono dotyczyć zarówno opracowania dokumentacji jak i realizacji robót budowlanych. Ponadto zamierza uczestniczyć w rozmowach PKP PLK z gminami, w szczególności w zakresie zabezpieczenia potrzeb terenowych pod planowane przedsięwzięcia.

Przypomnijmy, że w styczniu 2019 roku Metropolia GZM zakończyła prace nad Koncepcją Kolei Metropolitalnej. Dokument odpowiada na najważniejsze pytanie: w jaki sposób transport szynowy powinien rozwijać się w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Koncepcja zawiera cztery warianty rozwoju kolei - od podstawowego do najbardziej rozbudowanego, którego koszt został oszacowany na ponad 16 mld zł. Realizacja całego projektu jest przewidziana na co najmniej 10 lat.

List intencyjny dotyczy realizacji wariantu I, którego realizacja może wynieść ponad 8 mld. zł.

Zgromadzenie GZM podjęło uchwałę o zapisaniu w Wieloletniej Prognozie Finansowej 26 mln zł pomocy finansowej Dąbrowie Górniczej na realizację projektu przebudowy infrastruktury kolejowej i drogowej w obszarze stacji Dąbrowa Górnicza i Dąbrowa Górnicza Gołonóg. Pieniądze mają zostać przeznaczone na realizację inwestycji w części kolejowej w latach 2020-2021. Ma ona służyć rozwojowi ruchu aglomeracyjnego. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również