Wiadomości z Mikołowa

Ksiądz z Mikołowa został biskupem!

  • Dodano: 2018-06-13 20:15

Pochodzący z Mikołowa ks. Grzegorz Olszowski został biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej. O nominacji do godności biskupiej zdecydował Ojciec Święty, papież Franciszek.

Biskup Nominat, który od 2014 roku jest proboszczem parafii św. Antoniego w Rybniku i od stycznia tego roku dziekanem dekanatu rybnickiego urodził się w Mikołowie – 15 lutego 1967 r. w Mikołowie w rodzinie Kazimierza Olszowskiego i Róży zd. Pawletko.

Na wstąpienie do katowickiego seminarium duchownego zdecydował dwa lata po maturze, najpierw studiując na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Święcenia otrzymał 13 maja 1995 z rąk abp Damiana Zimonia w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Przez cztery lata był wikariuszem w parafii św. Jadwigi Śl. w Rybniku, a także moderatorem rejonowym Ruchu „Światło-Życie” i służby liturgicznej w dekanacie, katechizował uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku.

Podjął studia podyplomowe na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie w na kierunku Teologia Praktyczna, zdobywając tytuł licencjata w 1998 roku, a w 2003 roku ukończył dwusemestralne Podyplomowe Studia Specjalistyczne Teologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Przez osiem lat był sekretarzem i kapelanem abp Damiana Zimonia. W 2007 roku otrzymał stopień doktora nauk teologicznych w zakresie teologii pastoralnej., wtedy też został kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach, a w 2012 r. otrzymał nominację na wikariusza generalnego Archidiecezji Katowickiej. Jest również moderatorem Kurii Metropolitalnej, członkiem Kolegium Konsultorów oraz archidiecezjalnych Rad: Kapłańskiej i Duszpasterskiej, a także Komisji Głównej II Synodu Archidiecezji Katowickiej. Osiem lat temu znalazł się w zaszczytnym gronie kapelanów Jego Świątobliwości.

Biskup nominat otrzyma świecenia biskupie z rąk Metropolity Katowickiego abp. Wiktora Skworca w Archikatedrze Chrystusa Króla 12 września o godz. 12.00, w Uroczystość́ NMP Piekarskiej – głównej patronki archidiecezji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również