Wiadomości z Mikołowa

Co dalej z Ośrodkiem Wczesnej Interwencji?

  • Dodano: 2019-07-17 09:30

OWI w powiecie mikołowskim zostało zamknięte. Przyczyną brak kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Rodzice i władze powiatu mikołowskiego walczą o przywrócenie funkcjonowania placówki.

Z końcem czerwca Ośrodek Wczesnej Interwencji w Mikołowie został zamknięty. Nowy zarząd Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Mikołowie, który prowadzi placówkę potwierdza, że ośrodek ten nie otrzymał kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. 

Okazuje się, że od 1 lipca mikołowska placówka OWI została zamknięta i – jeśli nie uda się wywalczyć nowego kontraktu z NFZ - przez najbliższe 5 lat nie będzie świadczyła usług! Dzieci, których rodziców nie stać na prywatną opiekę rehabilitacyjną, są skazane na zupełny brak pomocy w zakresie poprawy ich stanu zdrowia. OWI jest jedyną instytucją oferującą kompleksową rehabilitację dla dzieci na terenie powiatu mikołowskiego.

O tym, że kontrakt nie został podpisany wiadomo było już w lutym. Niestety, nowy zarząd włącznie ze mną jako prezesem został wybrany 11 kwietnia tego roku i nie mieliśmy żadnego wpływu na tą sytuację. Po prostu wiedzieliśmy, że kontrakt nie został podpisany. Trudno mi wypowiadać się w tej kwestii. Dokumentacje do konkursu przygotowuje zawsze kierownik placówki. Przygotowane dokumenty sprawdza i podpisuje dwóch członków zarządu. W głównej mierze jest to kwestia kierownika placówki, ale odpowiedzialność spada na zarząd, a w szczególności na reprezentantów zarządu, którzy podpisywali dokumenty – informuje prezes Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Mikołowie, Dominik Makowski.

Nasza redakcja wystosowała do NFZ zapytanie dotyczące przyczyn nieprzedłużenia kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Czekamy na odpowiedź. 8 lipca NFZ ogłosił drugi konkurs na świadczenie tego rodzaju usług, do którego Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Mikołowie przystąpiło. Od jego wyników zależeć będzie, kiedy i w jakiej formie OWI ponownie rozpocznie przyjmowanie małych pacjentów.

Niestety jest to taka sytuacja, w której nic się nie dało wcześniej zrobić. Sprawy z NFZ są zero jedynkowe. Kwota przeznaczona na drugi termin konkursu do końca tego roku to 469 125 złotych. Nie wiadomo, ilu będzie oferentów, a wiec na ile trzeba będzie tą kwotę podzielić. W przyszłym roku zostanie ustalona wartość całego kontraktu na 5 lat. Już teraz wiadomo, że nie ma co liczyć na taką kwotę, jak było w poprzednim kontrakcie – tłumaczy Dominik Makowski. 

Zaniepokojeni zaistniałą sytuację rodzice niepełnosprawnych dzieci, którego do tej pory były stałymi podopiecznymi OWI szukają odpowiedzi na dręczące ich pytanie – kiedy i czy dzieci otrzymają niezbędną pomoc rehabilitacyjną? Władze regionu i przedstawiciele osób niepełnosprawnych otrzymują dziesiątki wiadomości w tej sprawie.

Zapewniam, że obecnie czynimy wszelkie starania, by przygotować się do trudnej sytuacji. Władze Starostwa Powiatu Mikołowskiego jak i władze Mikołowa dokonują wszelkich starań, by wesprzeć nowo wybrane władze stowarzyszenia, które zastały stan o nieotrzymanym kontakcie z NFZ na prowadzenie placówki w Mikołowie (z otrzymanych informacji wynika, że w podobnej sytuacji jest ok. 100 placówek). Wszystkie zgłaszane argumenty w treści pism są jak najbardziej zasadne i dla mnie osobiście zrozumiałe i priorytetowe do rozwiązania.

Proszę o wsparcie, dla władz Polskiego Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Mikołowie, z którym szukamy rozwiązania dla tej trudnej sytuacji – apeluje Rafał Kwapuliński, Główny Specjalista ds. Osób z Niepełnosprawnością.

Zarząd Powiatu Mikołowskiego walczy o działanie placówki i 8 lipca wystosował pismo do Piotra Nowaka, Dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach w tej sprawie. Jak czytamy:

Zwracamy się do Państwa z prośbą o umożliwienie ponownego złożenia oferty na rehabilitację leczniczą w zakresie świadczeń: rehabilitacja dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego w ośrodku dziennym Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z niepełnosprawnością Intelektualną – Koło w Mikołowie.

Ośrodek Wczesnej Interwencji w Mikołowie rozpoczął swoją działalność 01.10.1993 roku i razem z Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym oraz z Warsztatami Terapii Zajęciowej tworzy mikołowskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Od początku swej działalności OWI przeznaczony był dla dzieci opóźnionych w rozwoju psychoruchowym i upośledzonych umysłowo w wieku od 0 do 7 roku życia. Ośrodek udziela wielospecjalistycznych świadczeń zdrowotnych małym dzieciom zagrożonym nieprawidłowym rozwojem (głównie z grup wysokiego ryzyka ciążowo-porodowego) oraz dzieciom z zaburzeniami rozwoju psychoruchowego, z niepełnosprawnością intelektualną oraz ze sprzężonymi niepełnosprawnościami.

Przez ponad 25 lat swojej działalności Ośrodek Wczesnej Interwencji w Mikołowie objął swoją opieką ponad 5000 dzieci, świadcząc rocznie około 12000 świadczeń (osobodni). Tylko w roku ubiegłym tj. 2018 placówka przyjęła 672 dzieci i wykonała 10613 świadczeń.

Celem Ośrodka Wczesnej Interwencji w Mikołowie jest działanie na rzecz lepszego psychoruchowego i społecznego rozwoju dzieci oraz zapobieganie pogłębianiu się ich niepełnosprawności.

Od 1 lipca tego roku mikołowska placówka OWI została zamknięta i przez najbliższe 5 lat nie będzie świadczyła usług z powodu braku podpisanego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

W imieniu wszystkich dzieci, które do tej pory korzystały z usług naszego ośrodka lub będą korzystały prosimy o umożliwienie ponownego złożenia oferty.

Perturbacje związane z otrzymaniem nowego kontraktu oznaczają jedno – najprawdopodobniej nie wszystkie dzieci, które dotychczas otrzymywały regularną pomoc ze strony OWI zostaną przyjęte.

Raczej tak, jednak jak sprawa zostanie rozwiązana będę w stanie powiedzieć w połowie sierpnia, kiedy NFZ rozstrzygnie konkurs – informuje Dominik Makowski.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Bbb

    Wiadomo już czy się udało??

  • Xyz

    Czy może się to miasto rozwijać, czy stać w miejscu, bądź nawet upadać?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również