Wiadomości z Mikołowa

Centrum Aktywności Społecznej oficjalnie otwarte

  • Dodano: 2022-12-05 12:00

2 grudnia 2022 r. Mikołów rozpoczyna nowy rozdział współpracy z organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami, stowarzyszeniami i organizacjami społecznymi. To dzień otwarcia Centrum Aktywności Społecznej (CAS) w Mikołowie.  

Centrum Aktywności Społecznej skupione jest w trzech kamienicach w samym sercu miasta. Budynki przy ulicy Jana Pawła II 4, Wojciecha 14 i Rynku 2 zostały całkowicie zrewitalizowane.

Na parterze największego budynku CAS (Rynek 2) znajduje się nowocześnie wyposażony punkt informacji o mieście oraz przytulna kawiarenka społeczna prowadzona przez Herbatekę.

Pierwsze piętro to przestrzeń dla start up-ów i przedsiębiorców. Na drugim, mieszkańcy i  organizacje pozarządowe mogą korzystać ze wspólnych pomieszczeń dla realizacji zadań publicznych. Cała udostępniona przestrzeń jest nowocześnie wyposażona. Sale konferencyjne, warsztatowe i biura są umeblowane, posiadają sprzęt audio-wizualny, są klimatyzowane.

Będzie tu można organizować spotkania, warsztaty konferencje, prowadzić co-working czy wydarzenia integrujące społeczność. Swoje siedziby będą miały tu m.in. Miejska Rada Młodzieżowa oraz Mikołowscy Seniorzy.

Cieszę się że jubileuszowy rok 800-lecia Mikołowa kończmy tak wspaniałą inwestycją otwarcia Centrum Aktywności Społecznej. Dziś w naszym mieście działa około stu czterdziestu organizacji pozarządowych wspierających i ubogacających nasze życie społeczne. Jestem przekonany, że fantastycznie wykorzystają potencjał tego miejsca i że wspólnie będziemy je rozwijać - wyjaśnia Stanisław Piechula, burmistrz Mikołowa.

Wcześniej oddane do użytku budynki przy Jana Pawła II 4 i Wojciecha 14 od początku tętnią życiem. Swoje siedziby pod tym adresem ma ponad 15 organizacji pozarządowych, które skupiają się na pomocy, kulturze i ekonomii społecznej, a także profilaktyce zdrowia i uzależnień. Tylko w ciągu dwóch lat odbyły się tu dziesiątki spotkań, szkoleń i warsztatów.

Centrum Aktywności Społecznej oficjalnie ruszyło. To nowy rozdział dla Mikołowa

Rewitalizacja kamienic tworzących CAS to część dużego projektu przywrócenia do życia jednego z kwartałów starówki. Koszt całego projektu przekracza 21 mln złotych z czego 7,4 mln złotych to środki pozyskane przez Urząd Miasta z Funduszy Unijnych.  

Fizycznie otwieramy nowe budynki CAS-u, ale faktycznie to otwarcie nowego rozdziału współpracy między nami, a instytucjami społecznymi, organizacjami pozarządowymi i biznesem. Obiekty przeszły całkowitą rewitalizację. Wewnątrz dysponujemy łączną powierzchnią przekraczającą 1500m2. CAS ma być miejscem, w którym aktywni społecznie mieszkańcy będą mogli otrzymać kompleksowe wsparcie. Planujemy, by Centrum dostępne było przez cały dzień, a nawet dłużej. Czuję dużą satysfakcję, z faktu, że zrewitalizowaliśmy należące do nas piękne kamienice w ś cisłym centrum miasta i że przywracamy do życia część mikołowskiej starówki. Wszystkich chcących włączyć się w działania w sferze publicznej naszego miasta, zachęcam do odwiedzenia tego miejsca i wykorzystania jego potencjału - przekonuje Mateusz Handel, zastępca burmistrza Mikołowa: 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również