Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Kalendarz wydarzeń

  • 2017-11-17 19:00

  • MDK Mikołów

Impreza już się odbyła.

Noc Trakla

Noc Trakla

Konsul Honorowy Austrii w Katowicach zaprasza na spektakl: "Noc Trakla".


Noc Trakla - spektakl prezentowany w ramach festiwalu "TRAKL-TAT", którego organizatorem jest Fundacja "Urwany Film".
Tekst i reżyseria: Paweł Zapendowski.


Występują: Joanna Dryś, Krzysztof Stanio, Krzysztof Grygier.
Spektakl inkrustrowany jest wierszami Trakla w Tłumaczeniu prof. Andrzeja Lama

Wiersze Georga Trakla, dzięki swojej sile profetycznej i nowatorstwu języka poetyckiego, w znacznym stopniu wpłynęły na rozwój poezji XX wieku. Przedmiotem poezji Trakla jest sens istnienia, śmierć, zniszczenie i przemijanie. Jest w nich także miejsce na nadzieję.

Postać Georga Trakla wiąże się m.in. z Krakowem, miejscem samobójczej śmierci austriackiego poety. Niezwykle ważny jest też kontekst historyczny: 1914 rok, czas Wielkiej Wojny. Georg Trakl na tym tle staje się symbolem pokoleniowej tragedii zarówno całych narodów, jak i jednostki mierzącej się z egzystencjalnym dramatem.

Twórczość Georga Trakla wpisuje się także w szeroki kontekst współczesnej kultury. Niezwykła wrażliwość twórcza i pełna dramatycznych wydarzeń biografia Trakla stały się inspiracją dla wielu twórców: poetów, pisarzy, muzyków, filmowców, artystów-plastyków.

Poezja, a i sama postać Georga Trakla (1887–1914), stała się dla Fundacji Promocji Kultury URWANY FILM asumptem do organizacji festiwalu sztuk wszelakich i nie tylko. Nazwano go TRAKL-TAT, co stanowi swoistą, dwujęzyczną grę słów, gdyż „Tat” to po niemiecku „dzieło”.

W ramach TRAKL-TATu fundacja organizuje corocznie - wspólnie z Konsulatem Republiki Austrii w Krakowie - m.in. skierowany do poetów, którzy znajdują inspiracje w twórczości austriackiego twórcy, Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Georga Trakla; wydaje książki; organizuje konferencje naukowe i panele dyskusyjne; prezentuje instalacje plastyczne oraz filmy; wystawia teatralne sztuki.

  • 2017-11-17 19:00

  • MDK Mikołów

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.