Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Kalendarz wydarzeń

  • 2018-04-17 18:00

  • MDK Mikołów

Impreza już się odbyła.

"Mianujom mnie Hanka"

"Mianujom mnie Hanka"

12 lat temu w naszym teatrze miała miejsce premiera kultowego spektaklu na podstawie powieści Janoscha, pt. „Cholonek”.

Przedstawienie to, grane do dziś, zapoczątkowało dyskusję o śląskiej tożsamości i stało się zaczynem oraz punktem odniesienia dla całej fali „śląskich” spektakli w naszym regionie.

Tak wysoko postawiona poprzeczka spowodowała jednak, że Korez od tamtej pory nie sięgnął po sztukę o śląskiej tematyce. Aż do dziś…

Bo oto pojawił się znakomity tekst Alojzego Lyski – „Opowieść górnośląska” (Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek). Tekst porażający i oczyszczający. Prosty, szlachetny i prawdziwy. Mówiący o śląskich losach, w których odnajdujemy echa rodzinnych opowieści. Nie zmieniliśmy ani jednego słowa, ale tytuł - za zgodą autora, zamieniliśmy na „Mianujom mie Hanka”.

Tekst spektaklu poraża i oczyszcza. Jest prosty, szlachetny i prawdziwy. Mówi o śląskich losach, w których odnajdujemy echa rodzinnych opowieści. Znakomita Grażyna Bułka przekracza granicę aktorskiej kreacji. Za sprawą jej talentu i znakomitego scenariusza znów siedzimy przy kuchennym stole i słuchamy mamy, babci lub ciotki, przełykając łzy. A w tle Śląsk. Ziemia przeklęta i święta. Na scenie Grażyna Bułka. Za muzykę odpowiada Stanisław Szydło (podobnie jak w „Cholonku”), a za oprawę plastyczną świetny malarz, Grzegorz Chudy. Reżyseruje Mirosław Neinert. Przy projekcie współpracujemy z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Spektakl dla wszystkich – ale w języku śląskim.

Na scenie: Grażyna Bułka
Autor: Alojzy Lysko
Tytuł oryginału: „Opowieść górnośląska”
Reżyser: Mirosław Neinert
Oprawa muzyczna: Stanisław Szydło
Oprawa plastyczna: Grzegorz Chudy

17.04.2018, godz. 18.00
MDK, sala widowiskowa, bilet: 30 zł
Teatr KOREZ zaprasza na monodram
„MIANUJOM MIE HANKA”

  • 2018-04-17 18:00

  • MDK Mikołów