Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Kalendarz wydarzeń

  • 2017-08-18 18:00

  • KPP Mikołów

Impreza już się odbyła.

Marek Hajok - promocja książki "Teksty rozproszone"

Spotkanie z autorem propowadzi Sabina Wawerla-Długosz. Wydarzeniu będą towarzyszyć impresje muzyczne Olafa Absalona oraz prezentacja rysunków Joli Barnaś.

Teksty... Marka Hajoka są tylko w tytule rozproszone...to perfekcyjnie ułożone w SŁOWO rozważania i przemyślenia, głębokie w treści, niekiedy bardzo osobiste, trudne do zdefiniowania, takie, które nosi się całe życie. Wyjątkowa wrażliwość, uważna percepcja oraz niezwykle celne obserwacje, pozwoliły autorowi podjąć próbę przybliżenia problemów człowieka we współczesnym świecie... jego samotność,  bezradność, wyalienowanie, emocjonalne dysonanse.

Problemy egzystencjalne są bliskie każdemu... powstaje więc wiele pytań, najczęściej retorycznych. Autor niczego nie narzuca, nie kategoryzuje, ale – subtelnie prowokuje, czasem wprowadza w świat oniryczny, skłania do refleksji.

Teksty... zawierają darowaną odbiorcy przestrzeń... między słowami... między wersami... między słowem a obrazem. Stymulują go do poszukiwań, do wypełniania jej własną historią. Są jednocześnie swoistym katharsis, walką z samym sobą, krzykiem w ciszy. Przecież... „Nikt nie wie nic... Nic wie nikt”... A „rozwiązanie w rogu kuli się zawiera”.

Wielopłaszczyznowe, niezwykle ekspresyjne obrazy (grafiki J. Barnaś), pewna symbolika, są  niepowtarzalnym rysunkiem słowa i nowatorską projekcją emocji. Tworzą jednocześnie kompatybilną, współbrzmiącą całość. Wytrawny odbiorca obserwuje tu szczególny rodzaj estetyki, która wyrasta z buntu. Wyjątkowa dbałość o formę przekazu, zwięzłość w środkach, semantyczne duety, wysublimowana erotyka oraz ponadczasowa treść... czynią Teksty... mistrzowskimi.

                                                                                                                                                                             Danuta Grabowska


Marek Hajok – urodził się w 1966 roku w Mikołowie. Od 1989 roku mieszka w Niemczech. Współzałożyciel blues-rockowej grupy „Padre”, której działalność została uhonorowana pierwszą nagrodą – ufundowaną przez Ireneusza Dudka – w konkursie „Debiut 86”. Zespół brał również udział w organizowanym przez Marka Kotańskiego koncercie na rzecz walki z Aids w 1987 roku.

Autor opowiadań zebranych w książce pt. ...Co w głowie piszczy.
Jedno z nich – „Kraków” – opublikowano w piśmie artystyczno-literackim Stowarzyszenia Twórczego Polart „Hybryda” w Krakowie w 2010 roku. Wszystkie opowiadania zostały wydane w formie tomiku w 2013 roku. W 2011 roku wiersze M. Hajoka zostały zamieszczone  i opublikowane w tomiku poezji Wierszobranie wydanym w Niemczech.

W 2014 na podstawie tekstów Becketta i tekstów M. Hajoka z Alienacji został zrealizowany monodram Katarzyny Gliwy Nie ja, który miał premierę w teatrze Korez w Katowicach.
Teksty z Boreliozy, Alienacji i Post scriptum zostały wykorzystane w pracach graficznych autorstwa Joli Barnaś i Marka Hajoka i były prezentowane na licznych wystawach w Polce jak również w Niemczech i Belgii.
Zajmuje się również aranżacjami instrumentalno-muzycznymi.

Marek Hajok - promocja książki "Teksty rozproszone"
  • 2017-08-18 18:00

  • KPP Mikołów

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.