Wiadomości / Atrakcje Śląska Mikołów  

Bielsko-Biała na weekend. Co warto zobaczyć? 

  • Dodano: 2023-11-08 15:10:00

 

Bielsko-Biała nie bez powodu jest nazywana "Małym Wiedniem". To urokliwe miasto oferuje szereg atrakcji. Co zatem warto zobaczyć? 

 

 


 

Atrakcje turystyczne Bielska-Białej

Bielsko-Biała to miasto położone u podnóża Beskidów, które jest znane z ciekawego połączenia nowoczesności i tradycji. Ze względu na podobieństwo architektury do stolicy Austrii oraz bliskości gór i krajobrazów nazywana jest często „Małym Wiedniem”. Poza byciem dobrą bazą wypadową do wycieczek górskich zachwyca swoją historią, zabytkami i atrakcjami. 


Szlak Bajek w Bielsku-Białej 

Trudno o bardziej bajkowe miasto w Polsce. To właśnie tutaj narodzili się najsłynniejsi bajkowi bohaterowie. Szlak bajek polega na spacerze trasą, na której rozmieszczono pomniki postaci nawiązujących do seriali animowanych zrealizowanych przez bielskie Studio Filmów Rysunkowych. Dzięki temu zwykły spacer ulicami miasta możemy zmienić w ekscytującą przygodę, która nie tylko jest zabawą dla dzieci. Dla dorosłych może być to piękny powrót do czasów dzieciństwa. Pokonanie całej trasy zajmuje około godziny. Rzeźby przedstawiające postacie z kultowych kreskówek rozsiane są po całym mieście. Wobec tego spacer najlepiej zacząć od Studia Filmów Rysunkowych — najstarszej polskiej wytwórni filmów animowanych. 


Stare Miasto i rynek w Bielsku-Białej 

Rynek jest "sercem Bielska-Białej", w którym życie tętni cały rok. Jego zabudowa w głównej mierze pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku. Znajdująca się w centralnej części rynku fontanna z rzeźbą Neptuna, klimatyczne ławeczki oraz szeroka oferta gastronomiczna przyciąga wielu turystów. Natomiast Stare Miasto położone na Wzgórzu Miejskim znajdziemy tuż obok. Mimo upływu lat zachowało swój średniowieczny układ urbanistyczny. 


Zamek książąt Sułkowskich

Zamek znajduje się w obrębie Starego Miasta. Jest to najstarsza i największa budowla w mieście, prawdziwa perła architektoniczna. Swoją nazwę i obecny wygląd zawdzięcza rodowi Sułkowskich, którzy zamieszkiwali jego mury od połowy XVIII wieku do 1945 roku. Obecnie mieści się w nim Muzeum Historyczne, które pozwoli nam zapoznać się z dziejami miasta oraz zamku.


Kamienica „Pod Żabami”

Secesyjna kamienica znajduje się na placu Wojska Polskiego, naprzeciwko ewangelickiego kościoła Marcina Lutra. Nazwa nawiązuje do bajkowej architektury budynku, którego elementem jest kompozycja rzeźbiarska z dwiema żabami. Jedna oparta o beczkę trzyma kieliszek i pali fajkę, druga natomiast przygrywa na mandolinie. 


Grodzisko w Starym Bielsku

Ślady dawnego grodziska z zachowanymi do dziś pozostałościami fosy to najstarszy zabytek w Bielsku-Białej. Zostało odkryte w latach 1933-1938. Powstało w XII w. na szlaku handlowym łączącym Kraków z Cieszynem i Morawami, miało charakter osady produkcyjnej i obronnej. Otoczone było podwójnym wałem oraz fosą. Zamieszkiwali je ówcześni hutnicy, kowale, garncarze, cieśle oraz prządki. W sąsiedztwie grodziska dodatkowo znajdują się dwa kościoły, które możemy zwiedzić. Mianowicie kościół katolicki św. Stanisława oraz kościół ewangelicki Jana Chrzciciela. 


Dworzec kolejowy w Bielsku-Białej 

Budynek dworca stacji Bielsko-Biała Główna powstał w 1890 roku i jest wpisany do rejestru zabytków. Bryła została utrzymana w stylu austriackich dworców prowincjonalnych według projektu Karola Schulza. Odrestaurowany pod koniec ubiegłego wieku zachwyca pompejańskimi polichromiami w głównym holu. 


Nie jest to oczywiście wszystko, co ma do zaoferowania Bielsko-Biała, ale o tym przekonacie się sami, odwiedzając to miasto. 

 


Źródło: UM Bielsko-Biała