Wiadomości / Atrakcje Śląska Mikołów  

Ogrodzieniecka Twierdza Światła w Zamku Ogrodzieniec

  • Dodano: 2022-02-15 14:42:00

Zamek Ogrodzieniec zbudowany został w XIV wieku z inicjatywy Króla Kazimierza Wielkiego. Jest on największym i najbardziej rozpoznawalnym zamkiem położony na Szlaku Orlich Gniazd. Znajduje się we wsi Podzamcze w powiecie zawierciańskim, ok. 2 km od Ogrodzieńca. Zamek leży na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Góra, na której wznosi się warownia nazwana została od nazwiska Aleksandra Janowskiego, który właśnie tam zainspirowany widokiem zamku, podjął myśl o założeniu Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.

Ogrodzieniecka Twierdza Światła

Od początku listopada 2021 r. w Zamku Ogrodzieniec funkcjonuje nowa atrakcja turystyczna. Na terenie przedzamcza oraz całej trasy zwiedzania zainstalowano iluminacje świetlne przedstawiające kojarzące się z zamkiem postacie. Ogrodzieniecka Twierdza Światła to historia Zamku Ogrodzieniec opowiedziana światłem i dźwiękiem.

W weekendy na terenie zamku odbywają się dodatkowe atrakcje, a między innymi pokazy ognia - FIRE SHOW, walki rycerskie w kręgu ognia oraz opowieści zamkowego kustosza przy cieple ogniska.

Wystawy na Zamku Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec poza pięknymi ruinami oferuje nam również atrakcyjne wystawy przypominające minione dzieje. Muzeum Zamkowe przedstawia obecne i przeszłe losy zamku. Klimat dawnych czasów można poczuć odwiedzając Zbrojownię lub Salę Tortur, czyli tzw.  Katownię Warszyckiego.

Godziny otwarcia zamku

Zamek Ogrodzieniecki dostępny do zwiedzania jest codziennie od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 20:00. Każdego dnia od godziny 16:30 można zwiedzać Ogrodzieniecką Twierdzę Światła.

W wyznaczonych dniach w ramach programu Ochrona Zabytków zwiedzanie ruin zamku w godzinach od 9:00 do 15:00 jest bezpłatne. Najbliższa data to 28 lutego, następna okazja pojawi się w marcu w dniach: 1, 2, 7, 8, 14, 21, 28.