Wiadomości z Mikołowa

Rynek sprzedaży aut klasycznych

  • Dodano: 2016-06-15 10:30
Rynek samochodów zabytkowych jest ogromny — średnio wartość jednego auta klasycznego sięga kilkuset tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że w samochody klasyczne inwestuje coraz większa liczba Polaków.
 
 
Modele w cenie
Wybór samochodów klasycznych pod inwestycję jest ogromny. Najwyższą stopę zwrotu gwarantują jednak marki takie jak: Aston Martin, BMW, Bentley, Jaguar, Rolls-Royce, Mercedes, Porsche czy Ferrari. Najcenniejsze modele pochodzą zarówno sprzed czasów II wojny światowej, jak i z lat 80. ubiegłego wieku. Ponadto bardzo cenne są modele produkowane współcześnie, ale wypuszczane w bardzo niewielkiej ilości egzemplarzy.
 
 
Co ciekawe, The Guardian przygotował podsumowanie, w którym wykazał, że inwestycja w samochody klasyczne jest trzecią — po winie i sztuce — najbardziej opłacalną inwestycją alternatywną. Inwestycja ta może bowiem przynieść stabilny i pewny zysk. Zysk ten jest ponadto bardzo wysoki — wynosi zwykle od 10 do 50 procent w skali roku. Rynek samochodów zabytkowych jest jednak mało płynny, gdyż niekiedy, aby sprzedaż klasyczne auto, potrzeba nawet kilku lat.
 
 
Auta klasyczne w Polsce
 
W Polsce rynek inwestycji w samochody klasyczne jest w fazie rozwoju, ale z pewnością można stwierdzić, iż w za kilka lat będzie on znacznie większy niż obecnie. Wartość samochodów klasycznych nie jest bowiem w żaden sposób skorelowana z wartością tradycyjnych form inwestowania. Oznacza to, że na rynek ten nie wpływają wykresy giełdowe czy zmiany na rynku walutowym.
 
 
Nie mniej jednak, w Polsce inwestycje w samochody klasyczne są utrudnione ze względu na trudności związane z wykorzystywaniem tego typu pojazdów. Ubezpieczyciele często nie chcą sprzedawać polis OC na auta zabytkowe, gdyż stwierdzają, że jest to nieopłacalne — należy jednak pamiętać, że każde auto, które zostało dopuszczone do poruszania się po drogach, musi posiadać polisę OC, a ubezpieczalnie mają obowiązek jej sprzedania, nawet jeśli chcą się od niego uchylić.
 
 
Problemów podczas kupowania ubezpieczenia samochodu klasycznego nie napotka się jednak poza granicami Polski. Ubezpieczenia tego typu bez trudu można nabyć choćby w Wielkiej Brytanii (są one dostępne na przykład tu: https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/). W UK, Stanach Zjednoczonych czy w Niemczech ubezpieczyciele mają bowiem świadomość, że właściciele klasyków rzadko wyjeżdżają nimi na ulicę, przez co auta te są mało narażone na wypadek. Nie skupiają się więc jedynie na ich wysokiej wartości, ale na tym, że ryzyko wypadku jest naprawdę małe. 
 

Komentarze (1)    dodaj »

  • mfind

    Prawdą jest, że część ubezpieczycieli przedstawia niechętnie oferty albo mają one zaporową stawkę dla Ubezpieczającego ale pozostałe firmy ubezpieczeniowe mają atrakcyjne propozycje dla właścicieli takich aut, mogę równie dobrze wykupować polisę roczną jak i krótkoterminową, na czaj zlotów, trasy itd.PozdrawiamMaciekporównywarka OC i AC

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.