Wiadomości z Mikołowa

Prawidłowe ciśnienie w oponach - wiedza niezbędna każdemu kierowcy

  • Dodano: 2016-09-29 10:00

Opony są jedynym punktem styku samochodu z podłożem. Dlatego tez ich rola dla bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy jest nie do przecenienia. Aby mogły one właściwie spełniać swoją funkcję, konieczne jest zachowanie prawidłowego ciśnienia w oponach. Nieodpowiedni poziom ciśnienia może narazić nas na niebezpieczeństwo na drodze oraz zdecydowanie pogorszyć jakość jazdy. Niewłaściwe ciśnienie wpływa również na żywotność naszych opon, znacznie ją skracając. Poniżej przedstawiamy wszystko, co każdy kierowca powinien wiedzieć o utrzymaniu prawidłowego ciśnienia w oponach.
 

Jakie ciśnienie jest właściwe?
W większości przypadków prawidłowe ciśnienie w oponach wynosi pomiędzy 2,0 a 2,4 bara. Jednak każdy producent samochodu zaleca inne ciśnienie opon, co łatwo można sprawdzić w instrukcji obsługi pojazdu. Informacja ta powinna się również znajdywać na zaworze zbiornika paliwa lub na drzwiach kierowcy.


Ponadto, warto wiedzieć, że na niektórych stacjach benzynowych dostępne są tabele ciśnień, w których kierowca może znaleźć swoją markę i model samochodu i dowiedzieć się, jakie ciśnienie jest zalecane przez producenta. 


Jak i kiedy mierzyć ciśnienie w oponach?
Ciśnienie w oponach powinno być kontrolowane regularnie, co najmniej raz w miesiącu, a najlepiej co dwa tygodnie. Kontrolę ciśnienia w oponach zaleca się także przed każdą dłuższą trasą. Ciśnienie należy zawsze mierzyć i regulować na zimnych oponach, czyli po przejechaniu pojazdem nie więcej niż 5-10 km przy małej prędkości lub po upłynięciu 3-4 godzin od zakończenia użytkowania pojazdu. Oczekiwanie kilku godzin ma na celu umożliwienie ostygnięcia rozgrzanej opony i powrót ciśnienia powietrza znajdującego się w kole do jego nominalnych wartości. 
 

Ciśnienie w ogumieniu i jego zmiany
Zgodnie z prawami fizyki, istnieje bezpośredni związek między zmianami temperatury i zmianami ciśnienia. Zmniejszenie temperatury powoduje zmniejszenie ciśnienia w oponach. Z drugiej strony, gdy temperatura wzrasta, rośnie również ciśnienie. Ponieważ temperatura opon i temperatura gazu zawartego w nich jest w znacznym stopniu uzależniona od temperatury zewnętrznej, opony samochodowe odnotowują spadek ciśnienia w zimie i jego wzrost w lecie. Dlatego należy dostosować ciśnienie w różnych porach roku. Szacuje się, że zmiana temperatury o 10 ° C powoduje różnice ciśnień wielkości około 0,07 bara.

Przyczyny utraty ciśnienia
• Przepuszczalność powłoki
• Nieszczelność zaworów
• Zmiany temperatury
 

Ciśnienie w oponach a regulacje prawne
Od 1 listopada 2014, zgodnie z nowymi przepisami Unii Europejskiej, w nowych samochodach obowiązkowo zamontowany musi być system monitorowania ciśnienia w oponach. Te nowe regulacje mają zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. TPMS, czyli systemy monitorowania ciśnienia opon, nie jest obecnie popularnym rozwiązaniem w Polsce. Czujniki mają informować kierowcę w sposób akustyczny lub wizualny o spadku ciśnienia i potrzebie jego korekty. W ten sposób czujnik ciśnienia dołączy do innych obowiązkowych elementów wyposażenia samochodu, jak pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, ESP oraz ABS.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.