Wiadomości z Mikołowa

Co się składa na całkowity koszt kredytu gotówkowego?

  • Dodano: 2020-03-04 09:15

Większość Polaków popełnia podstawowy błąd. Wybierając kredyt gotówkowy, sprawdzają jedynie wysokość comiesięcznej raty, którą przyjdzie im płacić oraz okres trwania umowy z bankiem. Okazuje się jednak, że nie tylko te czynniki są ważne, jeśli pod uwagę weźmiemy opłacalność tego rodzaju zobowiązania kredytowego. Instytucje bankowe bardzo często zachęcają potencjalnych klientów chwytliwymi hasłami i obietnicami o oprocentowaniu 0%.

Rzeczywiście może tak być, natomiast nie oznacza to, że kredyt nie wygeneruje żadnych kosztów. W efekcie takie wsparcie finansowe może być zupełnie nieopłacalne. O tym, na co patrzeć przy wyborze kredytu gotówkowego, piszemy poniżej.

Kredyt gotówkowy a wskaźnik RRSO

Podstawą, która mówi o całkowitych kosztach danego kredytu, jest wskaźnik RRSO. Ten uwzględnia nie tylko oprocentowanie, czyli realny zysk dla banku, ale również wszelkie opłaty, jakie musi wnieść klient instytucji bankowej, by w ogóle kredyt gotówkowy mógł być uruchomiony. Do takich zaliczać się może prowizja za udzielenie kredytu, konieczność wykupienia ubezpieczenia albo nabycia innych, płatnych produktów bankowych, takich jak konto prowadzone w danej instytucji.

Okazuje się, że z pozoru tani kredyt gotówkowy stanie się nieopłacalny, a koszty jego zaciągnięcia będą duże. Właśnie dlatego, wybierając kredyt gotówkowy, należy zawsze patrzeć na wartość wskaźnika RRSO - ta wyrażana jest w procentach i mówi o kosztach, jakie kredytobiorca poniesie w całym okresie współpracy z bankiem.

Kredyt gotówkowy - specjalne promocje

Na polskim rynku usług finansowych panuje ogromna konkurencja, więc instytucje bankowe muszą zachęcać potencjalnych klientów atrakcyjnymi ofertami. To dlatego coraz częściej trafić można na kredyt gotówkowy udzielany bez dodatkowych kosztów. Oczywiście, kredytobiorcy rzadko kiedy mogą liczyć na zobowiązanie w pełni darmowe, zgodnie z którym spłacają jedynie tyle, ile pożyczyli, natomiast widać ogromny progres w nastawieniu banków na konstruowanie kredytów "szytych na miarę". Same instytucje bankowe mają świadomość potrzeb współczesnych klientów, wiedzą też, że nieopłacalne oferty nie spotkają się z ich zainteresowaniem i potencjalni kredytobiorcy wybiorą produkty konkurencji. Wolą zarobić na udzielaniu kredytów mniej, ale za to pozyskać lojalnego klienta, który w przyszłości może wrócić po kolejne produkty kredytowe.

Dzięki takiemu podejściu kredytobiorcy mogą liczyć na specjalne promocje. Wśród nich wyróżnia się kredyt gotówkowy z niskim oprocentowaniem, bez prowizji za uruchomienie albo bez konieczności nabywania ubezpieczenia. Pamiętajmy też, że kredyt gotówkowy nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia w postaci wkładu własnego albo choćby potwierdzenia wypłacalności żyranta. Wszystko to sprawia, że tego rodzaju finansowe wsparcie jest zaciągane coraz częściej i to z korzyścią dla obydwu stron.

Jak wybrać dobry kredyt gotówkowy?

Czy wiesz, że już nawet co drugi dorosły Polak posiada zobowiązanie kredytowe? Okazuje się, że przeciętny kredytobiorca uznaje za korzystny kredyt wsparcie, które jest po prostu tanie. Nie liczy się jakość obsługi klienta ani komfort podczas całego procesu jego zaciągania. Nie ważny jest nawet czas ani sposób weryfikacji danych oraz zdolności kredytowej. Priorytetem jest to, by kredyt gotówkowy nie generował wysokich kosztów. Polacy mogą tego żądać, bo dzisiaj to oni dyktują warunki współpracy. Kredyty mają być elastyczne, idealnie dopasowane do ich indywidualnych potrzeb oraz możliwości spłaty.

Jak więc wybrać kredyt gotówkowy? Kalkulator kredytowy będzie w tym celu idealnym narzędziem. Chodzi oczywiście o kalkulator kredytowy, który bez problemu znaleźć można w sieci, przede wszystkim na niezależnych portalach o tematyce finansowej, ale też na oficjalnych stronach www poszczególnych instytucji bankowych.

Dlaczego warto korzystać z tego narzędzia? Kalkulator kredytowy pozwala przede wszystkim szybko, bez wychodzenia z domu i w pełnym komforcie porównać opłacalność danych zobowiązań kredytowych. Wystarczy wpisać w odpowiednie rubryki dane wartości, by w dosłownie kilka sekund móc poznać całkowite koszty danego zobowiązania kredytowego. Pamiętajmy, że kalkulator pozwala jedynie oszacować wydatki, jakie wiążą się z zaciągnięciem takiego wsparcia finansowego, ale nie przeszkadza to zupełnie w wyborze konkretnej propozycji. Konkretne warunki klient zawsze poznaje dopiero po weryfikacji jego zdolności kredytowej przez analityków oraz wydaniu decyzji pozytywnej. Przyszły kredytobiorca powinien też zdawać sobie sprawę, że zawsze może negocjować warunki umowy z korzyścią dla siebie. Biorąc pod uwagę, że przeciętny kredyt gotówkowy ma wartość 13 000 złotych i jest spłacany przez co najmniej kilka lat, wydaje się zasadnym, by zadbać o to, aby takie zobowiązanie nie generowało wysokich kosztów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.