Wiadomości z Mikołowa

Segregujemy oleje. W mieście pojawią się specjalne pojemniki do recyklingu

  • Dodano: 2023-02-20 08:00, aktualizacja: 2023-02-20 08:24

Mikołów dołączył do EKO projektu segregacji kolejnego odpadu, jakim jest zużyty olej jadalny. Na terenie miasta od marca 2023 r. pojawi się 40 pojemników przeznaczonych do segregacji zużytego oleju i tłuszczu jadalnego.

Czy wiesz, że praktycznie wszystkie oleje jadalne i tłuszcze używane w domu mogą być poddane recyklingowi, dzięki któremu mogą zostać wykorzystane ponownie? Niestety, często spotykaną praktyką jest wylewanie zużytego oleju do zlewu – może to spowodować awarie sieci kanalizacyjnej, a także szkodzi środowisku.

Jakie rodzaje olejów możemy segregować?

Poddajemy recyklingowi każdy tłuszcz, którego używamy do przygotowania posiłków. Mogą to być oleje słonecznikowe, rzepakowe, sojowe, palmowe, oliwa z oliwek, a także tłuszcze stałe, jak masło, margaryna czy smalec.

Jak poprawnie przygotować oleje i tłuszcze do segregacji?

Zużyte oleje i tłuszcze wystarczy zlać do jakiejkolwiek plastikowej butelki typu PET. Nigdy nie należy wlewać gorącego oleju do butelki PET, może się stopić i spalić.

Do butelki można wlewać wszystkie rodzaje olejów i tłuszczów, nie ma znaczenia, że zawierają resztki przypraw czy cząstki jedzenia.

Pełną, szczelnie zamkniętą butelkę wrzuć do najbliższego pojemnika przeznaczonego do segregacji oleju.

Lokalizację pojemników dostępnych od marca 2023r. można sprawdzić na stronie https://www.segregujolej.pl/mapa/

Dlaczego segregacja oleju jest korzystna?

Olej zatyka zarówno rury w domu, jak i w całej sieci kanalizacyjnej. Usuwanie usterek spowodowanych olejem w rurach, może być bardzo czasochłonne i kosztowne. Co więcej – oleje i tłuszcze nie są całkowicie usuwane w oczyszczalniach ścieków.

Oczyszczony i poddany recyklingowi olej ponownie staje się cennym surowcem do dalszego przetwórstwa przemysłowego. Służy jako dodatek do biopaliw drugiej generacji lub jako surowiec do produkcji paliwa lotniczego pochodzącego wyłącznie z recyklingu. Jeśli poddajemy recyklingowi olej, zmniejsza się konieczność uprawy nasion oleistych do celów przemysłowych, ponieważ jeden olej jest używany dwukrotnie.

Szczegółowe informacje o tym, jak segregować zużyty olej w kuchni oraz jakie oleje i tłuszcze można przeznaczyć do segregacji, znajdują się na stronie segregujolej.pl/chce-segregowac

Lokalizację pojemników można sprawdzić na stronie segregujolej.pl/mapa.

Segreguj z nami oleje jadalne. Jak prawidłowo segregować oleje jadalne?

Czy wiesz, że praktycznie wszystkie oleje jadalne i tłuszcze używane w domu mogą być poddane recyklingowi, dzięki któremu mogą zostać wykorzystane ponownie? Niestety, często spotykaną praktyką jest wylewanie zużytego oleju do zlewu – może to spowodować zatkanie się rury kanalizacyjnej, a także jest to szkodliwe dla naszej planety. W jaki sposób prawidłowo i ekologicznie segregować oleje jadalne?

Dlaczego segregacja oleju jest korzystna?

Dzięki recyklingowi oleju, zmniejsza się konieczność uprawy roślin oleistych do celów przemysłowych, ponieważ jeden olej jest używany dwukrotnie.

Wreszcie, proces ten oszczędza CO2. Segregacja 4 litrów zużytego oleju to jak posadzenie nowego drzewa. Jedno drzewo filtruje 10 kg CO2 w ciągu 1 roku.

Co segregować? Czyli w jakich produktach i potrawach znajdę olej

Pytanie „Co segregować” wydaje się proste, ale czy tak jest naprawdę? Często podczas przygotowania posiłków nie zastanawiamy się nad segregacją wykorzystywanych przez nas olejówŚ

Popularne i lubiane smażone potrawy generują duże ilości oleju, który możemy przeznaczyć do segregacji. Jest jednak wiele innych potraw i produktów, na co dzień wykorzystywanych w kuchni.

Na przykład marynowany camembert lub inne marynowane sery z chili, czosnkiem lub warzywami. Takie pyszności są zawsze zanurzone w oleju. I to właśnie olej powoduje mieszanie się smaków, stwarza też warunki do dojrzewania, dzięki czemu możemy rozprowadzić na pieczywie odpowiednio dojrzały camembert. Niezależnie od tego, czy kupujesz pyszne sery, czy sam je marynujesz, pozostały powinien trafić do butelki PET.

Suszone pomidory w oleju. Olej działa na nie konserwująco i jednocześnie pomaga rozwinąć smak i miękkość pomidorów. Niezależnie od tego, czy użyjesz ich do makaronu czy sałatki, pozostały olej możesz przeznaczyć do segregacji. Podobnie jak sos do sałatek – może być na bazie oleju, a jeśli zostanie ci go trochę w misce, wlej go do butelki PET.

Wszelkie warzywa w marynacie – czosnek, papryka, papryczki chili i inne warzywa, po zalaniu olejem, szybko rozwiną swoją przyjemną ostrość i przysmak. Odpowiednio uzupełnią każdą potrawę lub posłużą jako dodatek do grillowanych mięs czy steków. Nawet mały czosnek może zebrać znaczną ilość oleju – a liczy się każda kropla.

Do marynowania nadają się również wszystkie grzyby jadalne. Do marynaty można dodać zioła lub coś ostrego, aby nadać jej wyjątkowy smak. Olej z marynaty wlej do butelki PET, nawet jeśli zawiera małe kawałki grzybów lub warzyw.

Oliwki sprzedaje się najczęściej w zalewie solnej, ale można je znaleźć także w różnego rodzaju marynatach. Czy próbowałeś oliwek z kaparami polanymi oliwą z oliwek? W połączeniu z białym pieczywem stanowi przepyszną przystawkę. Nawet taki olej z marynat można łatwo przelać do butelki PET i wrzucić do pojemnika do segregacji oleju.

Ryby w oleju w puszce to łatwa i smaczna przekąska, z której można zrobić wiele dań. Do sałatek zalecamy wymieszać świeży, wysokiej jakości olej, a ten z puszek przeznaczyć do segregacji. Oczywiście do odpowiedniego pojemnika na śmieci – pojemnika na zużyty olej.

Grillowane mięso, warzywa czy ser mogą być zaskakującym daniem, z którego można uzyskać dużo oleju do segregacji. Mięso, bakłażan lub inne potrawy nadające się do grilla trzeba zawsze najpierw marynować w oleju. Idealny jest z czosnkiem, chili lub ziołami. Jeśli po grillowaniu pozostała jakaś marynata, to idealnie! Taką marynatę z grilla również można zlać do PET i wrzucić do pojemnika na olej. Resztki z przypraw lub czosnku w oleju nie mają większego znaczenia.

Smażone domowe pączki są najlepsze w tłusty czwartek, ale jeśli robisz je częściej, możesz olej ze smażenia przeznaczyć do segregacji.

Z kolei bardziej typowe dania – kotlety, ryby czy paluszki rybne, ryba z frytkami, ser smażony czy frytki możesz smażyć na patelni lub we frytkownicy. Na oleju, maśle, smalcu lub innym tłuszczu. Wszystkie te oleje i tłuszcze nadają się do segregacji. To ważne: po smażeniu zawsze olej powinien ostygnąć, aby uniknąć poparzeń podczas wlewania oleju do PET. Nawet butelka PET nie jest odporna na gorący olej.

Tłuszcz z pieczonego mięsa też można segregować. Podczas pieczenia żeberek lub kaczki zyskuje się ok. 50% tłuszczu. Jeśli nie wykorzystujesz tego tłuszczu, dobrze jest przelać go do butelki PET, a potem dopiero umyć naczynie. W ten sposób tłuszcz nie będzie zapychać rur. Segregować możesz także tłuszcz z rosołu, który powstaje podczas gotowania. Również tłuszcze stałe: masło, margaryna czy smalec możesz przeznaczyć do segregacji.

Jak widzisz, jest wiele potraw i przysmaków, w których znajdują się jadalne oleje i tłuszcze nadające się do segregacji. Nie ma znaczenia, jaką kuchnię preferujesz – polską, włoską, tajską czy wietnamską. W tym artykule chcieliśmy pokazać, że olej pochodzi nie tylko ze smażenia. Co prawda ​​klasyczne smażenie jest popularne w gospodarstwach domowych, ale poza nim jest wiele produktów, w których znajduje się olej, który można przeznaczyć do segregacji.

Dzięki segregacji zużytego oleju chronisz zasoby naturalne i ograniczasz emisję dwutlenku węgla, a także oszczędzisz sobie zmartwień z powodu zatkanych rur w kuchni lub łazience.

To ważne: do pojemników na zużyty olej należy oddawać wyłącznie jadalny zużyty olej i tłuszcz! Pojemniki nie są przeznaczone do składowania olejów i smarów silnikowych, hydraulicznych, technicznych, ani innych przemysłowych.

Jak segregować zużyty olej jadalny?

Przygotuj plastikową butelkę PET

Dobierz jej rozmiar do zużycia oleju w swojej kuchni. Możesz wybrać butelkę półlitrową, litrową, a nawet półtoralitrową. Olej dobrze przelewa się do butelki z szeroką szyjką, na przykład takiej po mleku.

Przelej olej bezpośrednio do butelki PET

Podczas przelewania oleju bezpośrednio do butelki PET, pomocny będzie lejek, zwłaszcza, gdy butelka ma wąską szyjkę. Jeśli olej zawiera resztki jedzenia (np. z marynowanych warzyw lub smażenia i pieczenia), można je wyłapać przez sito. Jeśli utkną w lejku, możesz wepchnąć je do butelki, mogą jednak spowodować zatkanie lejka i rozlanie oleju.

Wskazówki:

  1. Butelkę ze zużytym olejem przechowuj w miejscu, w którym nie będzie przeszkadzać, np. pod zlewem lub w spiżarni.
  2. Większe ilości oleju (np. z patelni) lepiej wlewać powoli, ale równomiernym strumieniem. Energiczne przechylanie garnka może spowodować wypłynięcie oleju i pobrudzenie przestrzeni dookoła.
  3. Zawsze miej pod ręką ręcznik papierowy lub chusteczkę higieniczną, aby móc szybko zetrzeć kapiący olej.
  4. Po smażeniu ostudź olej, dopiero później przelej do butelki lub słoika.

Co z tłuszczami, takimi jak masło, margaryna, smalec czy inne tłuszcze utwardzone?

One także nadają się do segregacji. Wystarczy je rozpuścić i przelać do butelki. Tłuszcze rozpuszczają się zwykle w okolicach 40 °C, więc nie musisz się martwić o pęknięcia czy zapadnięcie się butelki.

Po napełnieniu butelki PET dobrze ją zamknij i zanieś do najbliższego pojemnika na olej w swojej okolicy. Nie wlewaj oleju bezpośrednio do pojemnika.

Dlaczego warto segregować oleje i tłuszcze?

Oleje i tłuszcze szkodzą domowym i miejskim sieciom kanalizacyjnym

Jeżeli olej wylejesz do zlewu, może nastąpić zatkanie rury pod zlewem lub w toalecie. W syfonie olej osiądzie na powierzchni obecnej tam wody, tam zżółknie, stwardnieje a na ściankach osiądzie warstwa tłuszczu. Ta warstwa z czasem robi się coraz grubsza, osiada dalszy olej, pozostałe resztki jedzenia i mnożą się bakterie. Z czasem będzie nie tylko czuć nieprzyjemny zapach, ale przede wszystkim dojdzie do zatkania rur. Będziemy zmuszeni je rozkręcić i wyczyścić – a tego raczej nie chcemy. Innym sposobem jest użycie środka przeczyszczającego, w skład którego wchodzi wodorotlenek sodu – a to zdecydowanie nie jest ekologiczny sposób.

W przypadku wylania oleju do kanalizacji i podczas jego osadzania w rurach, przepływa on aż do systemu kanalizacji publicznej. Również w tych ogromnych korytarzach i rurach dochodzi do tego samego procesu osadzania się i zapychania. Na ogromną skalę – litr do litra z tysięcy gospodarstw domowych, dają hektolitry olejów i tłuszczy, które stopniowo osiadają w kanalizacji. Na miejscu by było nawet porównanie do układu naczyniowego człowieka, w którym dochodzi do osiadania tłuszczu w żyłach i w przypadku zapchania się wywołania zawału serca. W przenośni możemy powiedzieć, że dzięki segregacji oleju zapobiegamy zawałowi naszej planety.

Na końcu systemu kanalizacji znajdują się oczyszczalnie ścieków. Już na etapie dopływu, oleje i tłuszcze zapychają system, blokując przepływ. Uniemożliwia to poprawne funkcjonowanie urządzeń mierzących. Z czasem tłuszcz tworzy na powierzchni zbiorników skorupę, co przeszkadza  bakteriom i pierwotniakom likwidującym nieczystości. W ten sposób wzrasta zapotrzebowanie na natlenienie podczas procesu oczyszczania, ponieważ te małe pożyteczne stworzenia się duszą. W czystej wodzie, która zostaje wypuszczona z powrotem do obiegu, również może znajdować się olej i  tłuszcz, z którym oczyszczalnia nie umiała sobie poradzić. A oleje i tłuszcze nie powinny trafiać do środowiska.

Dlaczego nie powinniśmy wylewać oleju gdziekolwiek?

Olej przecież pochodzi z natury, to wróćmy go naturze – ona sobie z nim poradzi. Niestety to nie jest prawda. Oleje jadalne, powszechnie sprzedawane, które można poddać obróbce cieplnej, są najczęściej rafinowane. W tym procesie pozbawia się ich większości składników pochodzenia naturalnego. Dzieje się tak dlatego, że składniki te w wysokiej temperaturze by się i tak spaliły, a dzięki procesowi rafinacji tłuszcze uzyskują lepsze właściwości. Nawet masło i smalec – nawet kiedy pochodzą z gospodarstw ekologicznych, nie są produktami, które tworzą się same z natury.

Po smażeniu, oleje i tłuszcze nie posiadają zbyt wiele składników, które by natura potrzebowała. Olej wylany gdzieś na ziemię nie działa jak nawóz. Jak tylko pokryje żywy organizm, uniemożliwi dostęp tlenu i zadusi go. Także na kompostowniku, czy jakimkolwiek innym miejscu z naturalnym procesem samoregulacji, nie pomoże.

Czy mogę używać tego samego oleju?

Ten sposób używania oleju może być niebezpieczny. Olej jako takowy nie jest niebezpieczny. Nawet oleje roślinne są źródłem korzystnych dla zdrowia tłuszczy. Oczywiście musi się je traktować prawidłowo. Zdrowe są tylko te, które zawierają minimalne ilości nasyconych kwasów tłuszczowych. Przy wyborze  oleju powinniśmy dokładnie sprawdzić udział poszczególnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Gdyby olej się przepalało lub wiele razy używało podczas obróbki cieplnej, dojdzie do zmian stosunku zdrowych tłuszczy i chemicznej zmianie struktur wewnętrznych, które nie wpływają dobrze na nasze zdrowie. Niektóre substancje w czasie przepalania stają się rakotwórcze. W związku z tym olejów nie wolno używać wielokrotnie czy przepalać. Może to zagrażać zdrowiu, a nawet życiu.

Olej w odpadach komunalnych

Gmina ponosi coraz wyższe koszty za składowanie odpadów, a to najdroższy i najmniej ekologiczny sposobem „likwidacji” śmieci. Odpady, a wśród nich olej, w najlepszym przypadku rozłożą się nie przynosząc żadnej wartości dodanej. Proces rozkładu trwa bardzo długo, a obsługa i rekultywacja wysypisk śmieci jest bardzo kosztowna. Dlatego też gminy są zmuszane do recyklingu jak największej ilości odpadów. A oleje jadalne i tłuszcze stanowią odpad, który można poddać recyklingowi i wykorzystać ponownie.

Na zakończenie powtórzmy korzyści, które przynosi segregacja oleju:

  • Nie blokuje rur w gospodarstwach
  • Nie powoduje awarii miejskiej sieci kanalizacji
  • Obniża koszty serwisu i utrzymania oczyszczalni ścieków
  • Podnosi jakość oczyszczonych wód
  • Obniża ilość dwutlenku węgla oddawanego do atmosfery
  • Obniża opłaty za składowanie odpadów na wysypiskach śmieci

Komentarze (4)    dodaj »

  • hermann

    idzie wojna.....czuc to w "lufcie" powietrzu....natomiast jak boła panemia to olej,papier toal. znikał z sklepów.......

  • jorguś

    Tak, MY mamy segregować i oddawać olej a ONI po oczyszczeniu zmieszają go z pełnowartościowym świeżym i sprzedadzą w cenie normalnego oleju jadalnego. Nikt mi nie wmówi że zużyty i np przepalony olej jadalny nie jest szkodliwy. Poza tym, nawet gdyby ktoś zamierzał go wykorzystać jako środek do smarowania kół to za wykonaną pracę należy się zapłata...

  • KubaBatanachama

    Jorguś mo racjo. Śmieci też segregujemy wyręczając firmy śmieciowe, a przecież po segregacji mamy do czynienia nie ze śmieciami lecz z surowcami wtórnymi na których firmy odbierające efekt naszej pracy się bogacą. I co z tego mamy- NIC, nawet nie zwolnią nas z kosztu wywozu przygotowanych przez nas materiałów do recyklingu. W segregacji i zbiórce zużytego oleju też pewnie mają swój interes. Co teraz jest dobrowolne to za moment okaże się dla nas kolejnym przymusem...

  • KubaBatanachama

    Jorguś mo racjo. Śmieci też segregujemy wyręczając firmy śmieciowe, a przecież po segregacji mamy do czynienia nie ze śmieciami lecz z surowcami wtórnymi na których firmy odbierające efekt naszej pracy się bogacą. I co z tego mamy- NIC, nawet nie zwolnią nas z kosztu wywozu przygotowanych przez nas materiałów do recyklingu. W segregacji i zbiórce zużytego oleju też pewnie mają swój interes. Co teraz jest dobrowolne to za moment okaże się dla nas kolejnym przymusem...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również