Wiadomości z Mikołowa

Wystartował Narodowy Spis Powszechny

 • Dodano: 2021-04-02 06:00, aktualizacja: 2021-04-02 06:55

Uczestnictwo w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań jest obowiązkowe. Dane są zbierane metodą wywiadu telefonicznego, wywiadu bezpośredniego oraz metodą samospisu internetowego. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny.

Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy. Oczywiście jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie będzie się w stanie samospisać, pomogą mu w tym nasi rachmistrze – bezpośrednio i telefonicznie. Samospis internetowy będzie przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r.

Obowiązkiem spisowym objęte są:

 • osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;
 • mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Aby zapobiec sytuacji, w której zobowiązany do spisu mieszkaniec Polski nie ma możliwości dokonania samospisu (np. z powodu braku dostępu do urządzeń i Internetu), ustawa zobowiązuje następujące podmioty do udostępnienia odpowiedniego pomieszczenia i sprzętu do realizacji samospisu:

 • urzędy statystyczne i pozostałe jednostki statystyki publicznej,
 • urzędy wojewódzkie,
 • urzędy obsługujące wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz gminne jednostki organizacyjne.

Urząd Miejski w Świętochłowicach uruchomił dziś Gminne Biuro Spisowe. Wszystkich, którzy mają pytania związane ze spisem, bądź potrzebują pomocy w wypełnieniu spisowego formularza, zapraszamy do kontaktu pod nr tel. 603 332 099. Czas trwania dyżurów obejmuje godziny pracy urzędu, a także godziny popołudniowe (dyżury telefoniczne) do godz. 20.00. Dyżury nie obejmują dni ustawowo wolnych od pracy.

Więcej informacji na temat spisu, znajdziecie na stronie: https://spis.gov.pl/

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

 • Jorguś

  Władza kontroluje każdy aspekt naszego życia, ma już wgląd we wszystko-mimo to wciąż jej mało. Teraz oczekuje od nas że będziemy denuncjować sami siebie pod groźbą kary. Jakby tego było mało mamy podawać wszystkie swoje wrażliwe dane przez telefon lub internet. Jaką mamy pewność że te dane nie dostaną się w niepowołane ręce, że przekażemy je w bezpieczny sposób upoważnionym osobom i instytucjom? Do momentu gdy nie odwiedzi mnie mogący się wylegitymować stosowną legitymacją rachmistrz nie mam zamiaru przekazywać swoich danych ani żadnych informacji do spisu przez telefon ani korzystając z internetu...

 • Kuba Batanachama

  Ciekawe czy Ustawa o Narodowym Spisie Powszechnym znosi lub zawiesza Kodeks Postępowania Karnego a w szczególności art. 182 i 185 kpk. w myśl których nie musimy (w sądzie) składać zeznań mogących obciążyć nas samych i naszych najbliższych. Tym samym możemy uchylć się zgodnie z prawem od udzielenia odpowiedzi. Dlaczego jesteśmy straszeni karą za brak lub niezgodne z prawdą dane do ankiety prowadzonej przez GUS w której państwo domaga się od nas danych których nie chcemy ujawniać? Dlaczego mamy się czuć zagrożeni podwyższeniem podatków, kontrolą z US czy wprost zainteresowaniem prokuratury? Obecne prawo jest tak restrykcyjne że może zrobić z nas przestępców nawet jeśli nimi nie jesteśmy. Jakoś nie mam ochoty być dodatkowo opodatkowanym za coś co legalnie osiągnąłem płacąc należne podatki już dwa razy (od dochodu i przy kupnie czegoś tam) ew za to co budowało kilka pokoleń moich przodków plus ja sam na tym samym podwórku bo może nie być mnie na to stać...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.