Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Wychowanie patriotyczne w nowej formule

  • Dodano: 2014-09-24 16:30

W dniach 13 - 14 września reprezentanci II LO w Mikołowie im. rotmistrza Witolda Pileckiego wzięli udział w zorganizowanej w Warszawie pielgrzymce biegowej do grobu bł. księdza Jerzego Popiełuszki. W ciągu dwóch dni  zespół składający się z 18 zawodników przebiegł w systemie sztafetowym 330 km. W ten sposób uczestnicy oddali hołd temu wielkiemu Polakowi, którego urodziny przypadają 14 września.

Natomiast tydzień później reprezentacja szkoły w składzie: Mateusz Dorczak, Sebastian Kolarczyk, Maksymilian Palenta wraz z opiekunem Michałem Piwońskim udała się do Warszawy, aby wziąć udział w VII biegu rotmistrza Pileckiego na dystansie 5 km. Okazją do jego zorganizowania była przypadająca 19 września  rocznica łapanki na Żoliborzu, w której w 1940 rotmistrz Pilecki został ujęty jako ochotnik  i trafił do KL Auschwitz. Pierwszego dnia pobytu w Warszawie uczestnicy odwiedzili miejsca związane z patronem szkoły m. in.: miejsce, gdzie został ujęty (ul. Wojska Polskiego 40), tereny walki Reduty Witolda w czasie powstania warszawskiego (plac Starynkiewicza), mieszkanie Makarego Sieradzkiego, w którym Pilecki mieszkał po powrocie z Włoch (ul. Pańska 85) oraz oczywiście miejsce tragicznej śmierci (areszt śledczy na Mokotowie – ulica Rakowiecka).

W drugim dniu, po złożeniu kwiatów przy tablicy poświęconej rotmistrzowi w kościele św. Stanisława Kostki, odbył się bieg. Uczniowie II LO zajęli czołowe lokaty w swojej kategorii wiekowej (do 20 lat) – Mateusz Dorczak – IV , Sebastian Kolarczyk – V.  Warto dodać , że uczestnicy biegu  spotkali się też  z rodziną Witolda Pileckiego: synem  Andrzejem i prawnukiem Krzysztofem.
Po dwóch dniach, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, pełni wrażeń oraz zapału do podjęcia kolejnych przedsięwzięć związanych z patronem, uczestnicy biegu wrócili do Mikołowa.

Najnowsze informacje z Mikołowa w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.