Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

W Yazaki trwa spór o płace pracowników

 • Dodano: 2017-07-29 07:30, aktualizacja: 2017-07-29 07:46

Spór zbiorowy w Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie rozpoczął się 21 lipca, z powodu braku kompromisu pomiędzy pracownikami i pracodawcą w kwestii podwyżek. Negocjacje płacowe trwają od grudnia zeszłego roku.

W czwartek 20 lipca 2017 – minął wyznaczony zgodnie z przepisami ustawy termin uwzględniania przez pracodawcę żądań płacowych, złożonych w poprzednim tygodniu w trybie sporu zbiorowego przez NSZZ Solidarność YAPP - powiadomiła pracowników spółki i opinię publiczną Przewodnicząca NSZZ Solidarność YAPP, Katarzyna Grabowska.

Zakładowa Solidarność w swoich postulatach domaga się zwiększenia płac dla wszystkich pracowników o 500 złotych brutto, a dodatkowo dla osób, które przepracowały w firmie minimum 2 lata, podwyższenia płacy zasadniczej do poziomu 120 proc. płacy minimalnej. Związkowcy chcą także wprowadzenia rocznej premii frekwencyjnej i zwiększenia premii świątecznej do 1500 złotych na rękę.

Wśród kolejnych postulatów znalazły się także ustanowienie Wigilii i Sylwestra dniami wolnymi od pracy w firmie, wydłużenia przerwy w pracy do 20 minut, a także objęcia wszystkich pracowników miesięczną premią frekwencyjną.

Złożenie żądań w trybie sporu zbiorowego było koniecznością w sytuacji, gdy wszystkie propozycje przedstawiane przez dyrekcję podczas rozmów płacowych były nie do zaakceptowania przez reprezentującą pracowników zakładu NSZZ Solidarność YAPP. Przede wszystkim z podwyżek mieli być wykluczeni pracownicy ze stażem pracy do 2 lat, czyli połowa załogi! Ponadto proponowana przez pracodawcę wysokość wzrostu wynagrodzeń była daleko niesatysfakcjonująca oraz zdecydowanie zbyt niska w stosunku do słusznych oczekiwań pracowników. Dodatkowo w swoich propozycjach dyrekcja brała pod uwagę jedynie dwa z siedmiu żądań płacowych zgłoszonych przez reprezentującą załogę NSZZ Solidarność YAPP - informuje Przewodnicząca Grabowska.

Po piątkowych rokowaniach (21 lipca) pracodawca podtrzymuje propozycje z porozumienia, które zostało zawarte 28 lipca 2016 roku. Zgodnie z nimi, płace zasadnicze miałyby zostać zwiększone o 100 zł brutto, ale jedynie dla pracowników z przynajmniej dwuletnim stażem. Osoby, które przepracowały w firmie co najmniej 10 lat mogłyby za to liczyć na powyżkę dodatku stażowego z 70 do 90 złotych. Jednak powyższe propozycje miały wejść w życie z 1 lipca bieżącego roku, stąd kolejne rokowania. Dodajmy, że rozmowy na ten zmian płacowych trwają w firmie od 12 grudnia zeszłego roku i mimo trwających ponad pół roku rozmów obie strony nie doszły do porozumienia.

Zgodnie z piątkowymi ustaleniami, 27 lipca pracodawca ma przedstawić związkowi swoje propozycje, natomiast dzień później obie strony mają ponownie zasiąść do rozmów. Jeżeli strony nie dojdą do kompromisu, to 28 lipca zostanie podpisany protokół rozbieżności, a zainteresowani przystąpią do mediacji. Zakładowa Solidarność bierze pod uwagę przeprowadzenia akcji protestacyjnych, czyli oflagowania zakładu lub strajku ostrzegawczego.

Jeżeli przebieg postępowania mediacyjnego wskazuje, że nie doprowadzi ono do rozwiązania sporu zbiorowego reprezentujący pracowników związek zawodowy może przeprowadzić, maksymalnie dwugodzinny, strajk ostrzegawczy. Gdy zaś mediacje zakończą się podpisaniem protokołu rozbieżności możliwe jest zorganizowanie strajku bezterminowego. Oczywiście z zachowaniem wymogów ustawowych, wśród których jest wymóg poparcia strajku przez większość załogi w referendum - tłumaczy Przewodnicząca Grabowska.

Yazaki Automotive Products Poland z siedzibą w Mikołowie produkuje samochodowe wiązki elektryczne, zatrudniając około 2200 pracowników. Do zakładowej Solidarności przynależy 980 z nich.

Najnowsze informacje z Mikołowa w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Następna informacja

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • tomek

  nie zaduzo wymagaja ci pracownicy? pozwalniac ich

 • Koko

  Weźcie kredyt i zmieńcie pracę.

 • pietia787

  Te dziady się teraz będą zasłaniać ze Ukrainiec "kacap"tanszy .......darmo zjady qurwa

 • Koko

  Jak nie pasuje to weź kredyt i zmień pracę.

 • Eldorado

  Kredyt?Ty to jesteś głąb

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.