Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

W Mikołowie rusza akcja: Dbamy o to, co mamy

 • Dodano: 2019-12-09 11:00

„Jestem tu, bo chciałem zaproponować Wam współpracę. To dla mnie bardzo istotny temat” – tak Matusz Handel zastępca burmistrza rozpoczął swoją pierwszą eko-lekcję skierowaną do uczniów szkół podstawowych i średnich.

Tym samym w Mikołowie ruszyła kampania, celem której jest zwrócenie uwagi na zagrożenia jakie niesie z sobą kryzys ekologiczny.

Pacyficzna wyspa – trzy razy większa od Polski – uformowana tylko i wyłącznie ze śmieci, setki tysięcy martwych zwierząt w oceanach i na lądzie, skażone pożywienie, które codziennie pochłaniamy, to dzisiejsza rzeczywistość.

Dlatego Mateusz Handel zastępca burmistrza chce zwrócić uwagę szczególnie młodych osób na ten problem. To oni będą najlepszymi ambasadorami akcji, a dzięki temu jej przesłanie będzie mogło dotrzeć do jak najszerszej liczby osób. Zastępca burmistrza pokazał także młodym, jakich zmian sam dokonał już w urzędzie. W tego typu działaniach, najlepiej zaczynać od siebie.

Pierwsza odsłona eko-akcji dotyczy ograniczenia plastiku w codziennym użytkowaniu. Przy tej okazji 4 pierwsze mikołowskie podstawówki otrzymały tzw. poidełka – czyli specjalne kraniki (znane z amerykańskich seriali młodzieżowych), z których można będzie pić wodę. Akcja ma charakter stały, kolejna odsłona już za kilka miesięcy.

Komentarze (18)    dodaj komentarz »

 • Edyta

  Biorąc pod uwagę jakość powietrza w Mikołowie w zimie, oraz to że nasi włodarze nic z tym nie robią to taka lekcja to kpina. Pozorne działania. Przecież większość tych dzieci choruje bo powietrze w Mikołowie jest bardzo złe. Nie podejmuje się działań tam gdzie to konieczne, tylko tam gdzie można zrobić pokazówkę. A Mikołowianie niech się poduszą.

 • jorg

  Ta niby władza w Mikołowie jest tylko na pokaz razem z większością radnych :(

 • Ola

  Dziękujemy za automaty w szkołach ze śmieciowym jedzeniem: chipsy, batoniki, napoje zawierające cukier, mix orzeszków,...... Super, tuczmy dzieci, ładujmy w nie zbędne węglowodany. A później zaprosimy panią dietetyk na prelekcję, co jest zdrowe

 • Jacek

  Nazwisko podatne dla zajmowanej funkcji Śmieszne że ma czelność wśród dzieci się pokazywać

 • Mikołowianin

  Panie Handel. W Katowicach opłaty za wywóz odpadów są niższe niż u nas. Dokonuje ich ta sama firma Remondis. Segregacja jest odbierana co 2 tygodnie dzięki czemu ludzie nie mają tak jak my w domach, garażach, piwnicach itp. śmietników. Liście i trawa od wiosny do jesieni odbierane co 2 tygodnie, a nie raz w roku w listopadzie. A więc panie skoncz pan i wstydu oszczedz i wez pan sie do roboty, a nie tylko ceny podnosic i akcje pijarowe robic

 • Marek

  W Krakowie segregacja jest odbierana raz na miesiąc i nikt nie robi z tego problemu. Jeśli masz śmietnik w domu to wyłącznie jest to Twoja wina bo zbyt dużo śmieci produkujesz... Tutaj ludzie produkują tylko po jednym worku dla każdej segregacji na miesiąc przy rodzinie 4 osobowej... Więc jak najbardziej dla Ciebie przydała by się lekcja jak ograniczyć śmieci

 • Damian

  W Krakowie mają tendencję do palenia śmieci więc może dlatego maja tylko jeden worek na miesiąc.

 • jorguś

  Marku z koniem na łby się zamieniłeś? Jedyne co wyprodukujesz to spłuczesz w WC, a i to sprzedadzą jako nawóz rolnikom. Cała reszta to opakowania wepchnięte ci przez handlowców z których 90% to surowce wtórne które ty segregujesz za darmo a którymi handlują firmy śmieciowe. To czego nie sprzedadzą trafia na wysypisko które dziwnym trafem się zapala a firma znika. Za segregację i przygotowane surowców do recyklingu pownni nam płacić w punktach skupu. Problem w tym że wtedy władze miasta nie dostawały by doli od firm śmieciowych...

 • Mikołowianin

  Nie prosiłem o radę. Jeśli 4 osobowa rodzina wytwarza 1 worek plastików na miesiąc to chyba nie jecie albo te śmieci palicie. Z czegoś to najgorsze w Polsce powietrze krakowskie się bierze. I proszę Ślązaków czystości ani porządków nie uczyć. Skoro w sąsiednim mieście za mniejszą stawké odbierane są 2 razy to grzecznie pytam dlaczego u nas za większą tylko raz.

 • Marek

  Swoją drogą, porównuje teraz ceny w Mikołowie, Katowicach i Krakowie i wychodzi że Mikołów ma o niecałe 30% drożej od Katowic (a od stycznia taniej niż Katowice), a względem Krakowa jest to 18% różnicy. Więc nie rozumiem gdzie masz te 2 razy więcej.Stawki dla rodziny 3 osobowej: Mikołów - 54 złKatowice - 42 zł / od stycznia 64 złKraków - 46 zł

 • Jorg 52

  Errata: W Mikołowie od 0-03-2020 dla rodziny 3 osobowej nie 54zł, lecz 69zł.

 • Marek

  Jemy w domu i nie palimy śmieci, wystarczy chodzić do sklepów z swoimi bawełnianymi siatkami na owoce / warzywa / bułki oraz do swojego pojemnika brać mięso / sery. Jeśli chodzi o cenę śmieci to obstawiam dwie rzeczy, pierwsza to taka że w mniejszych miastach będą droższe śmieci przez dłuższą drogę do miejsca składowania śmieci komunalnych oraz większy procent domów jednorodzinnych w Mikołowie niż w Katowicach, więc przez to więcej paliwa schodzi na jedną osobę, a dodatkowo np. Kraków ma spalarnie śmieci przez co odpadają koszty składowania śmieci.

 • Mikołowianin

  Nie twierdzę, że 2 razy drożej lecz że odbierane 1 raz, a w Kat 2 razy w m-cu. Ilość śmieci ani procent domów 1 rodzinnych nie ma tu żadnego znaczenia. Czy ten samochód obróci np. 2 razy w m-cu po 2 razy czy 1 raz w m-cu 4 razy to ani ilość sie nie zmieni, ani odległość. Nie będzie za to konieczności ich magazynowania gdzie kto może lub musi przez tak długi czas. Też chodzimy z własnymi siatkami, ale ten płyn do naczyń lub do prania lub 1000 innych produktów, spożywczych również, to przecież w czymś zapakowanych jest

 • Krzysiek

  Kiedy będą światła na przejściu dla pieszych w pobliżu SP5? Może burmistrz zrobi dla dzieci coś, co poprawi ich bezpieczeństwo! Strażnicy pilnują porządku tylko przed godz 8:00.

 • Dejw

  Jak to kiedy? Jak będzie śmiertelny wypadek! Wtedy będzie odpowiedni moment na pokazanie jaki to ja jestem pro społeczny. Czy H zrobił coś dla Mikołowa oprócz wzięcia udziału na dniach Mikołowa???

 • POobiecywać można

  Jak się wybory będą zbliżać ;)

 • jorguś

  Panie Handel poinformuj Pan młodych gdzie są w Mikołowie punkty skupu surowców wtórnych takich jak szkło, plastik czy makulatura, to będą prawdziwie proekologiczne informacje. Młodzież z pewnością dostrzeże korzyść i ustawi się w kolejkach by zarobić parę groszy za to co jej rodzice muszą oddawać za darmo i jeszcze płacić coraz więcej za wywóz...

 • Jaqb

  Makulaturę skupy przyjmują tylko za darmo!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.