Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Uważaj komu podajesz BLIK-a! Mieszkaniec Mikołowa stracił tysiąc złotych

  • Dodano: 2020-10-21 14:30

Cyberoszuści na jednym z portali społecznościowych włamali się na konto mieszkańca Mikołowa. Podszywając się pod ich właściciela, rozsyłali znajomym wiadomości z prośbą o wygenerowanie kodów BLIK i opłacenie transakcji. W ten sposób 33-latek w kilkanaście sekund stracił swoje pieniądze, które oszust wypłacił w bankomacie na terenie Szczecina. Bądźmy czujni! Upewnijmy się komu podajemy nasz kod BLIK!


O tej metodzie działań oszustów słychać już od dłuższego czasu. Polega na włamaniu się i przejęciu konta na portalu społecznościowym oraz proszeniu za pomocą komunikatora znajomych właściciela konta o udostępnienie kodu BLIK. Zazwyczaj chodzi o kwoty rzędu kilkuset złotych, a przestępcy podszywający się pod właściciela konta tłumaczą się np. tym, że właśnie robią zakupy i zapomnieli portfela. Oszuści dysponując kodem BLIK mogą bez problemu wypłacić gotówkę z bankomatu albo zapłacić za zakupy przez Internet. Co prawda, właściciel konta musi potwierdzić transakcję, ale robi to wierząc, że pomaga swojemu znajomemu, który znalazł się w potrzebie.

Właśnie w taki sposób wczoraj, 20 październia br., 33-letni mikołowianin stracił tysiąc złotych. W godzinach wieczornych, na portalu społecznościowym otrzymał wiadomość od oszusta podszywającego się pod znajomego z pracy. Osoba ta poprosiła o pożyczkę pieniędzy i jednoczesne podanie kodu BLIK. 33-latek zajęty domowymi obowiązkami niczego nie podejrzewając podał kod i w kilkanaście sekund stracił zgromadzone na rachunku bankowym środki.

Aby nie paść ofiarą takiego oszustwa należy:

  • stosować dwuskładniowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych - wówczas o wiele trudniej przejąć nasze konto – zalogowanie się wymaga potwierdzenia sms-em,
  •  potwierdzać tożsamość „znajomych”, którzy piszą do nas przez internetowe komunikatory – najlepiej zadzwonić do takiej osoby. Wykonanie takiego połączenia zajmie nam kilkadziesiąt sekund, a tym samym zyskamy pewność, że nasz znajomy rzeczywiście jest w potrzebie i to właśnie jemu - a nie oszustowi - przekazujemy pieniądze,
  • sprawdzać dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej - przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie,
  • chronić swój telefon a szczególnie PIN do aplikacji mobilnej banku.
Uważaj komu podajesz BLIK-a! Mieszkaniec Mikołowa stracił tysiąc złotych

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • True

    "33-latek zajęty domowymi obowiązkami niczego nie podejrzewając podał kod..." - też mi usprawiedliwienie głupoty :/ Następnym razem niech cyganów z dywanami do domu wpuści, albo niech się da zrobić "na wnuczka".

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.