Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Uwaga na oszustów podających się za pracowników banku

  • Dodano: 2017-11-09 08:15, aktualizacja: 2017-11-08 11:37

Policjanci ostrzegają przed oszustami podającymi się za pracowników banków. Drogą telefoniczną oszust podający się za konsultanta banku uzyskuje dostęp do konta bankowego i pieniędzy na nim zgromadzonych. W ten sposób pokrzywdzeni tracą nie tylko swoje oszczędności, ale również środki do życia.

Ostatnio w województwie śląskim pojawiła się nowa metoda dokonywania oszustw, dzięki której sprawcy przejmują dostęp do konta bankowego i środków na nim zgromadzonych. Droga telefoniczną oszust przedstawia się jako konsultant banku i informuje o niepokojących transferach pieniężnych z konta ofiary. Aby zapobiec kradzieży pieniędzy fałszywy konsultant proponuje zablokowanie przelewów. W tym celu rozmówca jest proszony o podanie loginu, hasła do konta oraz kodu autoryzacyjnego SMS. Chwilę po przejęciu konta, zgromadzone środki przelewane są najczęściej na konta bankowe kantorów wymiany walut, skąd w formie gotówki są pobierane przez oszustów. Często zdarza się również, że po przejęciu dostępu do konta sprawca zaciąga tzw. „szybki kredyt”. Nagranie z fałszywym konsultantem zostało zamieszczone na jednym z serwisów internetowych:

Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. Pamiętajmy, że pracownicy banku nigdy nie żądają od klientów podania loginu, hasła do konta ani tym bardziej kodu autoryzacyjnego SMS. O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.