Wiadomości z Mikołowa

Uwaga na fałszywych wnuczków! Ale nie tylko...

  • Dodano: 2018-04-17 12:15

Znane są różne odmiany tzw. oszustwa na wnuczka. Przestępcy podają się nie tylko za wnuczków, ale też policjantów, prokuratorów, pracowników administracji, a nawet księży. Ciągle też znajdują się osoby, które dając wiarę ich "legendzie" przekazują im swoje pieniądze. Po raz kolejny apelujemy o ostrożność i rozwagę oraz o niezwłoczną reakcję na wszelkie próby oszustwa.

Po raz kolejny apelujemy o ostrożność. Oszuści działający metodą "na wnuczka" wprowadzają swoje ofiary w błąd, podając się za członka rodziny lub inną osobę. Prowadzą rozmowę w taki sposób, że potencjalna ofiara jest przekonana, że rozmawia z kimś z rodziny: wnuczkiem, bratankiem czy siostrzenicą. Potem proszą o pożyczenie pieniędzy. Ostatnio oszuści podają się także za pracowników różnych firm i instytucji: policjantów, prokuratorów czy nawet księży. Telefonują, by poinformować o rzekomym zatrzymaniu kogoś z rodziny i oferują pomoc w trakcie prowadzonego postępowania.

Zdarza się także, że oszuści najpierw dzwonią podając się za "wnuczka".  Chwilę po zakończeniu rozmowy do ofiary dzwoni osoba podająca się za policjanta. Mówi, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Fałszywy mundurowy twierdzi, że oszust został namierzony i prosi o pomoc w jego zatrzymaniu. Nalega, aby pokrzywdzony wypłacił pieniądze z banku i przekazał je wyznaczonej osobie lub przelał na wskazany numer konta. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców.

Jak nie paść ofiarą oszustów? Pamiętajmy, w żadnym wypadku prawdziwi policjanci nie mogą żądać ani przyjmować pieniędzy za korzystne zakończenie sprawy. Funkcjonariusze również nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Kiedy podejrzewamy, że właśnie rozmawiamy z oszustem, każdorazowo weryfikujmy te rozmowy. Zadzwońmy wtedy do swojej rodziny, aby potwierdzić ewentualną, wcześniejszą rozmowę. Później jak najszybciej skontaktujmy się z policją!

Apelujemy o czujność i rozwagę w takich sytuacjach. Porozmawiajmy z rodzicami, dziadkami, sąsiadami i osobami, które mogą być narażone na podobne ataki. Ważne aby uświadomić wszystkich zainteresowanych, na czym polega działanie oszustów i jak reagować w takich przypadkach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również