Wiadomości z Mikołowa

Umorzenie dochodzenia i co dalej

  • Dodano: 2018-01-11 08:15, aktualizacja: 2018-01-10 11:22

Otrzymałeś postanowienie o umorzeniu dochodzenia w tzw. trybie rejestrowym? Nie otrzymałeś wraz z nim uzasanienia i sądzisz, że policjanci nie będą zajmowali się dalej Twoją sprawą?

Nic bardziej mylnego – stróże prawa nadal będą prowadzili czynności zmierzające do wykrycia sprawcy i uzyskania dowodów jednak w tych okolicznościach na podstawie odrębnych przepisów.

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997r. - Kodeks postępowania karnego – wraz z późn. zmianami, na podstawie art. 325f § 1 zezwala na umorzenie dochodzenia i wpisaniu sprawy do rejestru przestępstw jeżeli dane uzyskane w toku czynności niecierpiących zwłoki (mogą być dokonywane tylko w ciągu 5 dni od dnia pierwszej czynności) lub prowadzonego przez okres co najmniej 5 dni dochodzenia nie stwarzają dostatecznych podstaw do wykrycia sprawcy w drodze dalszych czynności procesowych. Postanowienie takie wydaje policjant zajmujący się sprawą i nie wymaga ono uzasadnienia, ani zatwierdzenia przez prokuratora. Na wniosek strony policjant jednak zobowiązany jest ustnie podać powody takiego rozstrzygnięcia.

Na postanowienie o umorzeniu dochodzenia i wpisaniu do rejestru przestępstw przysługuje zażalenie, które wnosi się do prokuratora właściwego do sprawowania nadzoru nad dochodzeniem, a jeśli prokurator nie przychyli się do zażalenia, kieruje je do sądu.

Sprawami, które trafiają do rejestru przestępstw, na podstawie odrębnych przepisów zajmują się jednak nadal policjanci, którzy za każdym razem dążą do wykrycia sprawcy i uzyskania dowodów. Jeśli tylko zostaną przez nich ujawnione dane pozwalające na wykrycie sprawcy wydają postanowienie o podjęciu na nowo dochodzenia i prowadzą w oparciu o przepisy Kodeksu postępowania karnego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również