Wiadomości z Mikołowa

Szkoła Przysposabiająca do Pracy: zaadoptowanie mieszkania na pracownie

  • Dodano: 2022-05-18 07:00, aktualizacja: 2022-05-17 21:13

Od 2006 roku w Zespole Szkół nr 2 Specjalnych w Mikołowie istnieje Szkoła Przysposabiająca do Pracy. Z myślą o uczącej się w niej młodzieży, dawne mieszkanie znajdujące się w budynku szkoły zostało zaadaptowane na pracownie.

17 maja odbyła się oficjalna prezentacja wyremontowanych i w pełni wyposażonych pomieszczeń, na którą zaproszono władze powiatu. Goście przybyli z prezentami niezbędnymi w każdej kuchni, zaś gospodarze – uczniowie i nauczyciele, poczęstowali ich tortem i kanapkami.

– Mamy tu w pełni wyposażoną kuchnię oraz pracownię rękodzielniczą. Dodatkowo uczniowie mają do dyspozycji łazienkę i garderobę. Są one połączone ze szkołą, ale do tych pomieszczeń posiadamy osobne wejście z zewnątrz – informuje Tadeusz Śliwa dyrektor ZS nr 2 Specjalnych.

Obecnie w ZS nr 2 Specjalnych działają trzy klasy Szkoły Przysposabiającej do Pracy, do których uczęszczają absolwenci szkół podstawowych z niepełnosprawnością intelektualną stopnia umiarkowanego lub znacznego oraz uczniowie z niepełnosprawnością sprzężoną. Kształcenie odbywa się w cyklu 3-letnim.

– Nasi uczniowie w pierwszej kolejności nabywają umiejętności, które mają pomóc im w samodzielnym życiu. W kuchni uczymy ich przygotowywania posiłków, właściwego doboru składników, bezpiecznego korzystania z kuchenek, piekarników i wszystkich tych sprzętów, które są potrzebne do gotowania i pieczenia. Z kolei w sąsiednim pomieszczeniu działa pracownia rękodzielnicza, w której uczymy naszą  młodzież wykonywania różnego rodzaju ozdób i dekoracji, korzystania z maszyny do szycia – wymienia jedna z nauczycielek.

Nowe pomieszczenia mają ponad 50 metrów powierzchni, ich adaptacja kosztowała ponad 160 tysięcy złotych i została sfinansowana z budżetu powiatu.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.