Wiadomości z Mikołowa

Symulator starości - lekcja dla młodych

  • Dodano: 2021-10-27 12:30

Uczniowie I LO im. Karola Miarki mieli okazję zobaczyć, a niektórzy również poczuć na własnej skórze, czym jest starość i związane z nią ograniczenia. W środę, 27 października to właśnie w tej szkole odbyło się spotkanie w ramach kampanii społecznej „Pomosty – łączymy pokolenia”. Uczestniczyli w nim również przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, reprezentująca Stowarzyszenie Krystyn i Sympatyków „Pomocna Dłoń” Krystyna Świerkot, a także Sabina Grzywok, specjalistka ds. polityki senioralnej w starostwie powiatowym.

Symulator starości w mikołowskiej szkole

Celem ich wizyty było uświadomienie młodzieży, z jakimi ograniczeniami na co dzień muszą zmagać się osoby starsze. Pomocny w tym okazał się tzw. symulator starości, składający się między innymi z różnego rodzaju ochraniaczy ograniczających ruch oraz kamizelki obciążającej kręgosłup. Do tego gogle imitujące choroby oczu i słuchawki. Każdy jego element pozwala odczuć dolegliwości, na które mogą cierpieć osoby w podeszłym wieku, a więc problemy ze wzrokiem, słuchem i motoryką.

"Macie w rodzinie babcie czy prababcie i teraz możecie przekonać się z jakimi ograniczeniami się borykają. Z jaka trudnością pokonują schody" – przyznał mł. asp. Artur Ceran z Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie.

Potwierdził to jeden z uczniów, który ubrany w symulator, z goglami ograniczającymi widzenie usiłował przeczytać urzędowe pismo i wypisać dokument, co jak przyznał, było niewykonalne.

"Teraz o tym nie myślicie, ale do starości też trzeba się przygotować" – mówiła Krystyna Świerkot, zachęcając młodzież do większej pomocy seniorom i do uczestnictwa w zajęciach i aktywnościach oferowanych im przez działające na naszym terenie organizacje i stowarzyszenia.

Kampania Pomosty – łączymy pokolenia

Kampania społeczna „Pomosty – łączymy pokolenia” to całoroczne przedsięwzięcie podzielone na cztery tematyczne kwartały – „pomosty” . Pierwszy z nich pod hasłem „zaufanie – bezpieczeństwo” rozpoczął się w maju i potrwał do lipca. Drugi kwartał, czyli sierpień – październik to „szacunek – tolerancja”, trzeci: listopad – styczeń będzie poświęcony stereotypom i rzeczywistości, a ostatni wieńczący kampanię zaplanowany został na luty – kwiecień i będzie nosił nazwę doświadczenie – poznawanie.

W ostatnim kwartale będzie zrealizowany wspólny film promujący solidarność międzypokoleniową, a także zostanie zorganizowany konkurs i wystawa związana z tematem solidarności międzypokoleniowej. Organizatorami kampanii społecznej „Pomosty – łączymy pokolenia” są KPP Mikołów oraz Starostwo Powiatowe, zaś partnerami: Stowarzyszenia Powrót, Mikołowskiego Powiatowego Klubu Młodzieżowego i Rady Seniorów w Mikołowie.

"Kampania ma charakter otwarty, zachęcamy do udziału instytucje, szkoły oraz przedszkola z terenu powiatu mikołowskiego, organizacje i kluby senioralne, młodzieżowe oraz organizacje pozarządowe"– informuje Sabina Grzywok, specjalistka ds. polityki senioralnej Starostwa Powiatowego w Mikołowie.

Zwieńczeniem kampanii będzie ustanowienie kwietnia 2022 miesiącem solidarności międzypokoleniowej w Powiecie Mikołowskim.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.