Wiadomości z Mikołowa

Starostwo Powiatowe: wzrosła liczba drobnych kradzieży

  • Dodano: 2022-09-30 07:00, aktualizacja: 2022-09-29 22:18

Z 379 do 517 wzrosła rok do roku liczba wykroczeń, chodzi głównie o drobne kradzieże sklepowe do 500 złotych. Funkcjonariusze KPP Mikołów notują również więcej przypadków kradzieży paliwa.

Stan przestępczości i bezpieczeństwa na terenie naszego powiatu był jednym z tematów poruszanym w trakcie zorganizowanego 29 września posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Mikołowskiego.

Podsumowanie przestępczości w powiecie

W zorganizowanych w starostwie obradach uczestniczyli: starosta Mirosław Duży, wicestarosta Tadeusz Marszolik, komendanci KPP Mikołów Dariusz Klimczak i Andrzej Rudolf, KP Państwowej Straży Pożarnej Damian Krawczyk, komisariatu w Orzeszu Rafał Ciesielski oraz Łaziska Górny Sebastian Krzysztofik, zastępca Prokuratora Rejonowego Alicja Domańska, oraz zastępca dyrektora Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tychach Gabriela Niedziela. Obecny był prezes Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Mikołowski Henryk Zawiszowski oraz członkowie komisji Mirosława Lewicka i Bartłomiej Marek, a także przedstawiciele Wydziału Zarządzania Bezpieczeństwem Bartłomiej Depta i Bartosz Botor.

Informacje dotyczące inwestycji drogowych zrealizowanych i planowanych na drogach powiatowych przedstawił wicestarosta, wspominając m.in o kończącej się inwestycji na ulicy Konstytucji 3 Maja i planowanym dokończeniu remontu ul. Pszczyńskiej w Mikołowie. Pracach wykonanych na ul. Bukowina w Orzeszu i planowanych na ul. Chrobrego w Orzeszu- Mościskach czy ul. Lasoki w Łaziskach Górnych.

Referując stan bezpieczeństwa przedstawiciele policji wskazali, iż poziom przestępczości jest na podobnym poziomie co przed rokiem. Spadła o 28 sumaryczna liczba przestępstw, jednak wzrosła liczba drobnych kradzieży. Jeśli chodzi ruch drogowy, to od początku roku do 28 września zdarzeń było mniej o sześć, również mniej było wypadków i kolizji. Niestety wzrosła liczba wypadków śmiertelnych o sto procent, z dwóch do czterech.

Jeśli chodzi o najniebezpieczniejsze miejsca na drogach, to niezmiennie pozostaje nim rejon Górki Mikołowskiej, czyli skrzyżowanie DK 44 i z DW 928, a także skrzyżowanie ulicy Łącznej i Wojska Polskiego w Mikołowie-Mokrem.
Stan bezpieczeństwa pożarowego przedstawił komendant Damian Krawczyk mówiąc, iż wszystkich interwencji w ciągu ośmiu miesięcy tego roku było 1496, w porównaniu z 1296 w minionym roku, liczba samych pożarów wzrosła o 32.

Naczelnik Wydziału Zarządzania Bezpieczeństwem podał dane dotyczące liczby uchodźców wojennych, którzy przebywają w miejscach zbiorowego zakwaterowania na terenie powiatu. Od początku wojny w Ukrainie, czyli 24 lutego do 28 września, przez te miejsca przewinęło się 676 osób, zaś obecnie w 10 takich punktach na terenie powiatu przebywa ich 165. Bartłomiej Depta podał również dane dotyczące liczby zgłoszeń odebranych przez dyspozytorów PCZK, których od początku roku do 27 września było 608, z tego najwięcej dotyczyło rannych i zabitych zwierząt. Poinformował również o liczbie osób chorujących na COVID 19 – obecnie na terenie powiatu jest ich 13 oraz wykonanych w ostatnim czasie testach – 124.

Informacje o sytuacji epidemiologicznej omówiła  również przedstawicielka tyskiej stacji wskazując, iż od początku roku do 15 września odnotowano 7576 pozytywnych wyników testów na koronawirusa. W grudniu planowane jest ostatnie w tym roku posiedzenie tego gremium.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Tadek

    Nic dziwnego ....takie mamy czasy

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również