Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Reforma oświaty w Mikołowie. Co zmieni się po wakacjach?

  • Dodano: 2017-02-20 18:15, aktualizacja: 2017-02-20 19:48

Kontrowersyjna decyzja likwidacji gimnazjów pociąga za sobą przymus przekształcenia tych szkół na podstawówki.

Zgodnie z zatwierdzonym przez Ministerstwo Oświaty planem zamknięcia gimnazjów nastąpi powrót do ośmioletniej szkoły podstawowej, czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum.

1120 uczniów gimnazjów – tyle mikołowskich dzieci dotknie wprowadzona w życie podpisem prezydenta Andrzeja Dudy reforma oświaty. Likwidacji ulegną dwa samodzielne Gimnazja nr 1 i 2, znajdujące się kolejno na ulicy Konstytucji 3 Maja i Krakowskiej, a także Gimnazja 3 i 4 jako części Zespołów Szkół w Bujakowie i Borowej Wsi.

Nabór do gimnazjum został definitywnie zakończony, a dzieci obecnie uczące się w I klasie gimnazjum stanowią ostatni rocznik, który ukończy ten typ szkoły. W Mikołowie powstanie zatem osiem ośmioklasowych podstawówek, w których dzieci będą uczyć się zgodnie z nową podstawą programową.

Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Śląskich stanie się Szkołą Podstawową nr 1 o tym samym patronie, a Gimnazjum nr 2 im. Jerzego Kukuczki zostanie przekształcone w Szkołę Podstawową nr 10. Gimnazja nr 3 i nr 4, które obecnie stanowią część Zespołów Szkół w Bujakowie i Borowej Wsi zostaną wchłonięte przez działające w nich szkoły podstawowe. 

Jak będzie wyglądać procedura wygaszania, a następnie likwidacji gimnazjów? W centrum miasta będą funkcjonowały cztery ośmioklasowe szkoły podstawowe, a w dawnych Zespołach Szkół wygaszone zostaną klasy gimnazjalne. Zamiast nich powstaną w Szkołach Podstawowych nr 6 i 12 klasy VII i VIII. Samorząd powróci także do obowiązującej do 1999 roku rejonizacji, zgodnie z którą mikołowskie dzieci były przypisane do konkretnych podstawówek. Lista obwodów i ulic dostępna jest w uchwale dotyczącej reformy oświaty, dostępnej na stronie Biuletynu Informacji Publicznej [LINK].

Trzeba zaznaczyć, że podstawówki nr 3 i 5 w nowym roku szkolnym poprowadzą klasy II, III, V i VI zgodnie z dawnym obwodem, a I, IV i VII według nowych wytycznych.

Szkoły Podstawowe nr 3 i 5 w roku szkolnym 2017/2018 będą prowadziły klasy I (nowy nabór), IV (obecna III klasa) i VII (obecna VI) dla dzieci ze swojego nowego obwodu, natomiast klasy II, III, V i VI dla dzieci z dotychczasowego obwodu.
Nowe Szkoły Podstawowe 1 i 10 (obecne Gimnazja 1 i 2) poprowadzą od września klasy I, IV i VII (szkoły podstawowej) zgodnie z nowym obwodem i klasy II i III gimnazjum.

Sytuacja ta wiąże się z zmianami administracyjnymi, w tym przekształceniem nazw szkół, statusów, regulaminów, sztandarów, a także przymusem zmiany danych m.in. adresowych. Miasto jako administrator szkół podstawowych i gimnazjów będzie musiało ponieść koszty dostosowania podstawówek do wymogów dydaktycznych siedmio i ośmioklasistów, np. stworzenia pracowni do nauki przedmiotów ścisłych, a dawne gimnazja trzeba będzie zaadaptować do potrzeb młodszych dzieci. Zgodnie z informacjami burmistrza Mikołowa, nie wiadomo, czy i w jakiej wysokości państwo dołoży się finansowo do projektu przekształceń szkół. Ostateczna kwota, jaką trzeba będzie ponieść na dostosowanie placówek oświatowych do nowych wymogów również nie jest znana.

Burmistrz Mikołowa, Stanisław Piechula postanowił przeprowadzić w Szkołach Podstawowych nr 3 i 5 spotkania informacyjne dla rodziców uczniów uczących się w klasach III i VI. Decyzja została podjęta po ostatnim spotkaniu ze Śląskim Kuratorem Oświaty, podczas którego nie udało się rozwiać wszystkich wątpliwości i obaw rodziców.

31 sierpnia 2019 roku będzie ostatnim dniem funkcjonowania gimnazjów w ustroju szkolnym.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Ola

    Przepełniona szkoła mikołw kamionka , dzieci należą do Katowic a chodzą do szkoły w Mikołowie kamionka. Rodzice płacą podatki w Katowicach

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.