Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Raj dla psów niedaleko Jamny?

 • Dodano: 2017-07-31 15:00

Choć do września potrwa weryfikacja projektów zgłoszonych do III. edycji Budżetu Obywatelskiego to zaczynają się pojawiać informacje o zatwierdzonych pomysłach mieszkańców. Jednym z nich jest psi park w pobliżu potoku Jamna. Jego inicjatorem jest stowarzyszenie „Mikołów naszym miastem”, reprezentowane przez autora zwycięskiego projektu Centrum Krawczyka 21, Mateusza Biesa.

Inicjatywa zakładająca stworzenie ogrodzonego wybiegu dla psów niedaleko centrum miasta, gdzie nasi ogoniaści przyjaciele będą mogli swobodnie i bezpiecznie pobiegać, a na zagospodarowanym terenie znajdowałyby się przeszkody dla psów oraz kosze na psie odchody wpłynęła do mikołowskiego UM w formie wniosku pod koniec czerwca jako projekt ogólnomiejski. Jej szacunkowy koszt wynosi 68,5 tys. złotych.

Uważam,że w Mikołowie bardzo przydałby się wybieg dla psów. Widziałem, jak funkcjonuje takie miejsce w innych miastach, nic tylko pozazdrościć. Sam od kilku miesięcy posiadam psa i doskonale rozumiem potrzebę stworzenia takiej przestrzeni w naszym mieście.

Podobne inwestycje funkcjonują z powodzeniem na terenie wielu śląskich miast, m.in. w Pszczynie (os. Piastów), Chorzowie (znajdujący się na terenie Parku Śląskiego obiekt jest oblegany przez psiaki i ich właścicieli przyjeżdżających praktycznie z całej konurbacji; drugi działa w Chorzowie Batorym), Tychach (ul. Hlonda, stworzony w ramach akcji „Skupmy się na sprawie”), czy Katowicach Józefowcu (zrealizowany w ramach katowickiego Budżetu Obywatelskiego). W stolicy województwa są jeszcze 2 takie parki, na terenie Rybnika aż trzy, w Gliwicach i Sosnowcu po dwa i po jednym w Raciborzu, Wodzisławiu Śląskim, Mysłowicach i Żorach na terenie Parku Cegielnia.

Jak czytamy w uzasadnieniu zgłoszenia:

Obecne przepisy narzucają na właścicieli psów, aby ich pupile wyprowadzane były na smyczy i w kagańcu. W Mikołowie brakuje miejsca, gdzie psy mogłyby swobodnie i bezpiecznie pobiegać [...] Ogrodzony wybieg dla psów niedaleko centrum miasta byłby miejscem bezpiecznym dla psów, jak i przechodniów. Wybieg to trawiasty teren o powierzchni ok. 3000 m2 ogrodzony siatką, na którym znajdowałyby się przeszkody dla psów, kosze na śmieci, ławki oraz chodnik. Specjalna tablica informowałaby wszystkich o zasadach korzystania z wybiegu.

Psi park rozrywki, przystosowany do potrzeb zwierząt i ich psychoruchowej stymulacji miałby się znajdować w pobliżu potoku Jamna:

Pomysł na lokalizację wziął się stąd, że przez 20 lat mieszkałem nieopodal, tj. na ulicy Waryńskiego,gdzie moi rodzice mieszkają do dzisiaj, a przez ostatnie 2 lata mieszkałem na osiedlu Norwida. Uważam,że ta lokalizacja ma ogromny potencjał, jest tam dużo zieleni, znajduje się w centrum miasta w pobliżu kilku osiedli, aż się prosi, żeby ją odpowiednio zagospodarować. Wybieg dla psów byłby krokiem w tym kierunku.

Czy pomysł przypadł Wam do gustu i oddacie na niego głos w III. edycji Budżetu Obywatelskiego? Napiszcie nam o tym w komentarzach!

Najnowsze informacje z Mikołowa w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Komentarze (9)    dodaj komentarz »

 • Agi

  Super pomysł! Tam przy jamnie nic tylko krzaki syf i brud. Jak zrobią ładny wybieg i uprzątną teraz to nie dość ze bedzie ładnie to i bezpieczniej!

 • Obywatel RP

  Zakaz trzymania psów w mieszkaniach,bo śmierdzą.Tam ludzie mieszkają.

 • a.

  większość ludzi śmierdzi bardziej od psów.

 • Cissu

  Moja świnka morska się buntuje. Ona też chcę taki plac.

 • Edyta

  popieram projekt, taki wybieg jest bardzo potrzebny dla naszych czworonogów

 • Edyta

  popieram projekt, taki wybieg jest bardzo potrzebny dla naszych czworonogów

 • Izabela

  Popieram projekt.Taki wybieg dla psów jest bardzo potrzebny w naszym mieście.

 • Mikołowianka

  3 tys m2 nie da sie wyposażyć i ogrodzić w tej cenie. Po taniości wyjdzie byle jak. Dog Park na Józefowcu jest 3 razy mniejszy, a kosztował prawie 100 tys. Pytanie tylko skąd ma Pani informacje skoro nie ma jeszcze ich listy ogłoszonej, czyżby pan handel znów promował projekt swojego kolegi jak rok temu?

 • psiPARK.pl

  Bardzo dobry pomysł! Psie parki i wybiegi doskonale sprawdzają się w innych miastach, możecie je zobaczyć na psiPARK.pl

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.