Wiadomości z Mikołowa

Polski Ład: Ile gminy powiatu mikołowskiego stracą na programie? Chodzi o duże pieniądze

 • Dodano: 2021-08-02 09:00

Polski Ład niekorzystny dla samorządów? Straty w budżetach miast i gmin idą w miliardy złotych! O ile zmniejszą się budżety Mikołowa i innych gmin powiatu mikołowskiego?

Jak podaje Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich, aż 145 miliardów złotych w ciągu 10 lat stracą miasta na Polskim Ładzie. Wyliczenia te wynikają bezpośrednio z projektu ustawy o PIT i CIT, który realizuje założenia rządowego programu w zakresie podatków.

Co to oznacza dla mieszkańców? Mniej pieniędzy na edukację, inwestycje miejskie, w tym m.in. lokalne drogi, na pomoc dla seniorów i osób potrzebujących, budowę mieszkań czy komunikację miejską.

Niestety, za ten projekt zapłacimy wszyscy. Społeczności lokalne w ciągu najbliższej dekady mają stracić 145 miliardów złotych, a budżet państwa ma zyskać „per saldo” 27 miliardów złotych. Na przedstawionych przez rząd zmianach będą tracić szczególnie miasta, których budżety są oparte na udziałach w PIT. Projekt ustawy podatkowej, która jest częścią Polskiego Ładu został skierowany do konsultacji.

Zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu niekorzystne dla samorządów? Mikołów i gminy powiatu stracą potężne pieniądze

Pełen dokument zawiera 225 stron, a uzgodnienia ewentualnych zmian mają potrwać do końca sierpnia. Autorzy projektu szacują, że w ciągu dekady obowiązywania nowych przepisów, samorządy mają stracić 132 miliardy złotych. Związek Miast Polskich znacznie wyżej szacuje straty miast i gmin - na wspomniane łącznie 145 miliardów.

Warszawa obliczyła, że straci 1,7 mld złotych, Kraków 0,5 mld złotych, Wrocław ponad 400 mln złotych, Poznań ponad 300 mln złotych, Gdańsk ok. 250 mln złotych – przedstawia wyliczenia Związek Miast Polskich.

Mimo, że zmiany w podatkach będą niewątpliwie korzystne dla podatników PIT to odbiją się znacząco na miastach, gminach, powiatach i województwach – przekonuje prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, którego cytuje Związek Miast Polskich na swojej stronie internetowej.

O jakich stratach Mikołowa i innych gmin powiatu mikołowskiego mowa? To naprawdę duże pieniądze. ZMP i Unia Metropolii Polskich stworzyli stronę NaTwojKoszt.pl, na której można sprawdzić, o ile uszczuplą się budżety naszych gmin.

 • Mikołów – 18 577 236 złotych
 • Orzesze – 7 081 523 złotych
 • Łaziska Górne – 6 705 582 złotych
 • Wyry - 3 495 071 złotych
 • Ornontowice - 2 196 176 złotych

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

 • wesoły hanysek

  gierek nabrał długu juz dawno splacony spytaj sie pokolenia lat 70 jaka miało młodosc dzis tylko kredyty,wyjazdy za granice za chlebem,tzw.arbait lagry tj.strefy ekon.i wszedzie w mediach ekologia lub "szczypawki"...czy wczorajsze stolicowe "opłakiwanie " bojowników o wolnosc".....ciekawe jak ci bojownicy spogladaja na "marsze zboków" pod teczowa flaga"...pod parasolem tego eko prezydenta wawy co "zrzuty z oczyszczalni scieków robił do wisły.....

 • Jorguś

  Ludzie nie dajmy sobie robić wody z mózgów, niema czegoś takiego jak samorządy, te wszystkie fikcyjne organy zostały powołane po to by rozmyć odpowiedzialność państwa i by obywatel nie wiedział do kogo iść na skargę. U nas,, rządzą" burmistrz i starosta - nie URZĘDNICY PAŃSTWOWI a Rada Miasta czy Rada Powiatu to ich przychlasty którzy w zamian za 2500zł za udział w każdej sesji ochoczo im przyklaskują. To państwo zamierza ograniczyć wydatki na miasta i nikt niema tu nic do gadania.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.