Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Policyjny dzień odblasków w Mikołowie

  • Dodano: 2020-10-01 14:30, aktualizacja: 2020-10-01 15:55

1 października jest Ogólnopolskim Policyjnym Dniem Odblasków. Tego dnia policjanci śląskiej drogówki włączają się w krajowe działania, mające na celu uświadomienie pieszym uczestnikom ruchu drogowego, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych mających ogromny wpływ na ich bezpieczeństwo na drodze.

Dzisiaj, od wczesnych godzin rannych, stróże prawa z mikołowskiej drogówki, w ramach Ogólnopolskiego Policyjnego Dnia Odblasków, w wyznaczonych punktach kontrolnych wsparli to jakże ważne przedsięwzięcie, rozdając elementy odblaskowe. Data również nie jest przypadkowa, gdyż do największej liczby zdarzeń z  udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach jesienno –zimowych.  

Piesi często nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze.

Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach zapominając, że auta nie da się zatrzymać w miejscu. Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Dlatego też ważne jest uświadomienie niechronionym użytkownikom dróg, że noszone elementy odblaskowe mogą uratować ich życie.

W ramach dzisiejszej akcji, mundurowi rozdawali elementy odblaskowe.

Przedsięwzięcie to miało na celu zachęcenie do korzystania z elementów odblaskowych jednocześnie tam, gdzie przepisy tego nie nakazują – czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg również w obszarze zabudowanym. W ramach dzisiejszej akcji, mundurowi rozdawali elementy odblaskowe na mikołowskim dworcu PKM, w rejonach przejść dla pieszych głównie w okolicach szkół. W działania włączyli się również mikołowscy dzielnicowi.

Pamiętajmy, że po zmroku pieszy, który ma na sobie ubranie w stonowanych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych jest słabo widoczny dla kierujących pojazdami. Szczególnie w okresie jesienno - zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu. W związku z tym pamiętajmy o stwierdzeniu, że jeden mały odblask może uratować życie!

Policyjny dzień odblasków w Mikołowie

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.