Wiadomości z Mikołowa

Policjanci apelują, ostrzegają. Kierujący nogi z gazu nie ściągają

  • Dodano: 2020-06-03 10:00

Mundurowi mikołowskiej drogówki podejmują szereg działań, których celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych oraz kierujących pojazdami.

Mimo codziennych kontroli prędkości, które odbywają się w różnych punktach na terenie powiatu mikołowskiego, wciąż nie brakuje kierowców, dla których tzw. ciężka noga wydaje się sporym mankamentem. Od początku roku, z uwagi na rażące przekroczenie prędkości, do tej pory prawo jazdy straciło już 21 kierowców. To o ponad połowę więcej niż w roku ubiegłym.

Mikołów, ulica Gliwicka, 2 czerwca godzina 23:52: kierujący oplem astrą, 22-letni mieszkaniec Bielska-Białej jechał z prędkością 118 km/h. Z uwagi na fakt, iż kierujący poruszał się w obszarze zabudowanym, policjanci zatrzymali jego prawo jazdy, wystawiając dodatkowo mandat w wysokości 500 zł oraz nakładając 10 punktów karnych.

Główną przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, z winy kierujących, jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Niezgodne z prawem zachowania zagrażają nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie tym niechronionym. W przypadku potrącenia pieszego, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości, zmniejsza szanse jego przeżycia. Pamiętajmy, że za każdym wypadkiem, zwłaszcza tym, gdzie ginie człowiek, kryje się niewyobrażalna tragedia ludzka, która dotyka zarówno bliskich zmarłego, jak i sprawcy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Ponadto powinien wziąć pod uwagę również inne czynniki m.in.: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdami, stres, zmęczenie, zażywane leki.

Należy również pamiętać, że wraz ze wzrostem prędkości, w sytuacji nagłego zagrożenia, panowanie nad pojazdem staje się coraz trudniejsze. Kierujący, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Analizując minione miesiące, od stycznia bieżącego roku do chwili obecnej, policjanci mikołowskiej drogówki zatrzymali 21 dokumentów prawa jazdy. W analogicznym czasie roku 2019, odnotowanych było 10 przypadków rażącego naruszenia prędkości - a co za tym idzie - utraty przez kierwoców uprawnień.

Przypominamy, że na terenie powiatu mikołowskiego działa policyjna grupa SPEED, której głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze, w tym nieprzestrzeganiu ograniczeń prędkości. Policjanci pełnią służbę z wykorzystaniem najnowszych pojazdów wyposażonych w wideorejestratory, a także dokonują pomiarów prędkości ręcznymi miernikami z wizualizacją.

W trakcie wczorajszego dnia policjanci z mikołowskiej drogówki skontrolowali 26 pojazdów, legitymując tym samym 26 osób. Ujawnionych zostało 25 wykroczeń, które zakończyły się 18 mandatami, 6 pouczeniami, a w jednym przypadku sporządzono dokumentację do dalszego postępowania.

Komentarze (1)    dodaj »

  • jorguś

    Czy znalazł się już ten najmądrzejszy w Polsce prawnik który wie z jakiego kodeksu lub ustawy policja wyciągnęła,, kontratyp" zezwalający jej funkcjonariuszom na służbie na łamanie prawa? Inną sprawą jest że skoro Polacy notorycznie łamią zakazy i ograniczenia szybkości to najwyraźniej chcą jeździć szybciej. Demokracja oznacza władzę ludu, dlaczego więc rząd mimo że wybrany przez naród i sowicie opłacany z jego podatków z takim uporem nie liczy się z wolą narodu a zarazem,, patrzy przez palce" na przestępcze zachowania policji?...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również