Wiadomości z Mikołowa

Plac 750-lecia Placem Synagogi? Tego chce Mikołowskie Towarzystwo Historyczne

 • Dodano: 2021-10-14 11:45

Powstała inicjatywa, której celem jest zmiana nazwy znajdującego się w centrum Mikołowa Placu 750-lecia na Plac Synagogi. To pomysł MTH i Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej. Co na to mieszkańcy?

Plac 750-lecia miałby stać się Placem Synagogi. Teren w centrum Mikołowa zyskał obecną nazwę w 1972 roku. Wcześniej, na tym placu od 1816 roku znajdowała się żydowska synagoga.

Po zajęciu Górnego Śląska przez III Rzeszę mikołowskich Żydów w liczbie blisko 250 osób wywieziono do getta w Sosnowcu, skąd większość 12 maja 1942 roku trafiła do obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Po II wojnie światowej społeczność żydowska w Mikołowie się nie odrodziła.

W czasie przebudowy komunikacji miasta synagogę wysadzono w powietrze, a pozostałości budynku wyburzono. Gmina żydowska w Mikołowie istniała od XVII, posiadała własną szkołę. Do obecnych czasów pozostał po niej jedynie zabytkowy XVII-wieczny kirkut.

Pomysł Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego i Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej nadania nazwy Plac Synagogi dotychczasowemu Placowi 750-lecia w Mikołowie jest efektem nadania nazwy Plac 800-lecia terenowi przy nowym Centrum Przesiadkowym. Podwójne nazewnictwo mija się zatem z interesem miasta.

Przed laty Mikołów lekką ręką pozbył się mikołowskiej bożnicy. Niech nazwa Plac Synagogi będzie drobnym zadośćuczynieniem tego niechlubnego zdarzenia i równocześnie trwałym śladem po tym niezwykle interesującym zabytku świadczącym o wielokulturowej historii naszego miasta – przekonują władze Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego.

Plac 750-lecia stanie się Placem Synagogi?

Aby poprzeć inicjatywę trzeba złożyć swój podpis na liście poparcia można złożyć poprzez wydrukowanie listy, wypełnienie wymaganych danych, złożenie podpisu, a później udanie się do Miejskiej Placówki Muzealnej (ul. Karola Miarki 15 - Biały Domek, USC) w godzinach 8.00 - 15.00 lub pozostawienie jej w zamkniętej kopercie z dopiskiem MTH u portiera. Można również złożyć wizytę w Miejskiej Placówce Muzealnej w godzinach jej otwarcia i poprosić o przedłożenie listy do podpisu.

Uprawnione do składania podpisów są osoby zamieszkałe w Mikołowie, mające tutaj czynne prawo wyborcze (sołectwa również). Oprócz podpisu należy podać datę urodzenia oraz adres zamieszkania, które to dane są zgodne z wymogami uchwały Rady Miejskiej Mikołowa w sprawie tego typu inicjatyw. Minimalna wymagana ilość podpisów, by inicjatywa miała szanse realizacji, to 300 – czytamy.

Mieszkańcy Mikołowa poprą pomysł zmiany nazwy?

Czy ten pomysł znajdzie jednak uznanie wśród mikołowian? Sądząc po licznych komentarzach w mediach społecznościowych, inicjatywa spotyka się z mieszanymi uczuciami – jedni wspierają tę inicjatywę, inni uznają ją za zbędną.

Nazwa dla ostatnich pokoleń jest oczywistą, neutralną, upamiętniającą najnowszą historię miasta. Może dla zaspokojenia starszej historii wystarczy tablica pamiątkowa? – pyta jeden z komentujących. Przypominamy, że w ten miejscu w odpowiedni sposób upamiętniono jego dawne przeznaczenie.

Zdecydowanie nie. Są inne ładne nazwy – przekonuje inny komentator.

Doskonały pomysł. Warto odsłaniać prawdziwą historię Szczególnie w przypadku Śląska. A Mikołowa szczególnie jako jednego z najstarszych miast Górnego Śląska – tłumaczy kolejny komentujący.

Jeżeli Plac Synagogi, jestem jak najbardziej na tak. Pamiętam ten plac z dzieciństwa. Warto by było na tym placu umieścić choćby fragment zdjęć z tamtych czasów, żeby przyjezdni mogli trochę historii zobaczyć, a te rzeźby kamienne może do małego parku? – czytamy.

Chodzi też o upamiętnienie społeczności, ludzi, którzy tu mieszkali zanim ich wywieziono do nieodległego Auschwitzu. Normalna sprawa – wyjaśnia Marcin Bies w komentarzu.

Jakie jest Wasze zdanie w tej kwestii? Czekamy na komentarze.

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • mieszkaniec

  Powinni postawić tablicę pamiątkową upamiętniającą mikołowską dzielnicę żydowską, tam gdzie mieszkali faktycznie, o tym nikt nie gada. Nazwa Plac Synagogi bedzie jedynie upamiętnieniem budynku, ktory stał w tym miejscu nie ludzi, którzy kiedyś mieszkali w Mikołowie.

 • gigi

  jak bedzie wygladac europa za 10-20 lat jak przybedzie np.ok.50mln afrykanczyków czy 30 mln.muzłuman...jak by dzis wygladała gdyby nie jeden pan z małym wasikiem.....

 • jorguś

  Pomnik stada kóz i plac synagogi... Powyższe najlepiej świadczy o poziomie władz naszego miasta

 • olo

  Bzdura: 1.) nazwa plac synagogi nikogo nie upamiętnia (jakby było "plac poległych w Auschwitz") to ma jakiś sens. 2.) Takie zmiany są kosztowne i niepotrzebne. 3.) Jeśli już kogoś pytać o zdanie to właścicieli nieruchomości, firm, mieszkańców tego adresu to ich ta zmiana będzie dotyczyć (co ma do tego mieszkaniec np.Paniów?)

 • Alan

  Jakich firm? Jakich mieszkańców? Co to za bzdury pleciesz? Przecież żaden budynek w Mikołowie nie ma tego placu w adresie?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.