Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Piesi i rowerzyści! Zadbajcie o swoje bezpieczeństwo

  • Dodano: 2019-04-23 10:30

W związku z trwającym okresem wiosennym i poprawą warunków atmosferycznych policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego mikołowskiej komendy

Policji apelują do pieszych i rowerzystów o ostrożność i przestrzeganie kilku podstawowych zasad...


Piesi i rowerzyści to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

Oznacza to, że nie są osłonięci jak kierowcy samochodów karoserią, nie mają pasów bezpieczeństwa, ani poduszek powietrznych. Pamiętajmy, że piesi i rowerzyści są uczestnikami ruchu - różnica polega na tym, że wobec rozpędzonych pojazdów są całkowicie bezbronni. Wypadek z ich udziałem niesie za sobą niezwykle poważne konsekwencje.

Poprawa bezpieczeństwa na drogach powiatu mikołowskiego jest sprawą priorytetową dla policjantów miejscowej drogówki, dlatego funkcjonariusze przypominają o kilku podstawowych zasadach.

Obowiązki pieszego:

  • przechodź przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, szczególnie poza miastem zachowaj szczególną ostrożność, nigdy też nie wbiegaj gwałtownie na jezdnię. Stań na brzegu chodnika, co najmniej w odległości 30 cm od jego krawędzi, spójrz najpierw w lewo, później w prawo i jeszcze raz w lewo, gdy jezdnia będzie wolna przechodź zawsze prosto najkrótszą drogą,
  • zawsze przechodź przez jezdnię na świetle zielonym, gdy „miga” zielone światło poczekaj, bo zaraz zapali się światło czerwone,
  • zakładaj elementy odblaskowe, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory ubrania powodują, że pieszy zauważany jest przez kierowcę dopiero w ostatnim momencie. Osoba piesza wyposażona w element odblaskowy dla kierowcy pojazdu widoczna jest ze znacznie większej odległości co pozwala na wcześniejszą reakcję,
  • chodź zawsze tylko lewą stroną drogi poza obszarem zabudowanym, aby widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd.

Obowiązek jazdy po drodze dla rowerów:

Art. 33 Ustawy Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku w którym się porusza. Zgodnie z tym zapisem, jeśli wzdłuż jezdni jest wyznaczona droga dla rowerów jednokierunkowa, to obowiązek poruszania się nią jest tylko w jednym kierunku. Rowerzysta jadący w przeciwnym kierunku musi poruszać się po jezdni. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta na chodniku:

Co do zasady – po chodniku jeździć nie wolno. Przepisy przewidują kilka odstępstw. Artykuł 26 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, zezwala rowerzyście jechać po chodniku, gdy:

  • opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
  • panuje zła pogoda (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła);
  • są spełnione jednocześnie trzy warunki:

1. chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości,

2. ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym),

3. brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.

Dziecko na rowerze

Dzieci do lat 7 można przewozić na dwa sposoby: albo na rowerze w specjalnym foteliku lub dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Osoba dorosła, która dzieckiem się opiekuje, może iść obok niego po chodniku, lub jechać na rowerze - także po chodniku.

Dzieci powyżej 10 lat mogą już samodzielnie jeździć rowerem po publicznych drogach, jeżeli posiadają swoje pierwsze uprawnienia tj. Karta Rowerowa.

Wyposażanie roweru

Prawidłowo wyposażony rower powinien mieć: z przodu jedno białe światło pozycyjne; z tyłu jedno czerwone światło odblaskowe, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze jest również stosować elementy odblaskowe – mogą być na stałe przymocowane do roweru lub umieszczane na odzieży rowerzystów. Odblaski powodują, że jesteśmy widoczni, przez co, oczywiście bardziej bezpieczni.

Mikołowska drogówka zwraca się z apelem do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów, bo kiedy zaczyna brakować nam wyobraźni i zdrowego rozsądku dochodzi do przykrych, a niejednokrotnie tragicznych zdarzeń.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.