Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Pamiętajmy o potrzebujących!

  • Dodano: 2017-11-02 08:15, aktualizacja: 2017-10-31 12:20

Z chwilą pojawienia się coraz niższych temperatur Policja rozpoczyna wzmożone działania, mające na celu ochronę życia i zdrowia osób szczególnie narażonych na działanie niskich temperatur powietrza.

Policjanci zwracają się z apelem, aby reagować, gdy widzimy osobę potrzebującą pomocy i nie przechodzić obojętnie wobec osób bezdomnych i samotnych. Nasza reakcja może uratować czyjeś życie!

Każdego roku w okresie jesienno - zimowym policjanci z powiatu mikołowskiego rozpoczynają wzmożone działania pomocowe mające na celu  dotarcie do miejsc przebywania osób bezdomnych i udzielanie tym osobom niezbędnej pomocy i informacji o schroniskach, noclegowniach i jadłodajniach. Dzielnicowi będą przeprowadzać kontrole ogrodów działkowych, pustostanów, klatek schodowych, węzłów ciepłowniczych i innych miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Podczas podejmowanych interwencji, policjanci będą odwozić potrzebujących do schroniska, a także do policyjnych pomieszczeń dla osób zatrzymanych, gdyż często są to osoby nietrzeźwe, które na mrozie siedzą w parkach, na przystankach komunikacji miejskiej, lub w innych miejscach. Informacje o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą być narażone na wychłodzenie organizmu przekazywane są pracownikom socjalnym.

Skuteczność działań uzależniona jest także od aktywności mieszkańców, dlatego apelujemy o informowanie policjantów lub instytucji pomocowych o osobach w tym miejskiego czy gminnego ośrodka pomocy społeczne, które takiej pomocy potrzebują. Telefonujmy do służb i instytucji pomocowych, gdy widzimy osoby leżące na mrozie, przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujące pustostany, kanały ciepłownicze itp. Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania w organizmie nie odczuwają oni niskich temperatur i są szczególnie narażeni na wychłodzenie. Każde przekazane zgłoszenie będzie natychmiast sprawdzane.

Szczególną opieką powinniśmy otoczyć również osoby z naszego otoczenia, które ze względu na swoją niepełnosprawność, podeszły wiek lub samotność wymagają pomocy w codziennym funkcjonowaniu. O ich sytuacji można poinformować  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej bądź Policję, a jeśli mamy takie możliwości osobiście możemy pomóc im w codziennych czynnościach, robiąc zakupy, donosząc lekarstwa.

Najnowsze informacje z Mikołowa w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • Adam

    Świetnie, że poruszany jest ten problem, przydałoby się jedynie więcej konkretów w artykule - wszystkie instytucje, do których można dzwonić (wraz z nr telefonów), może jeszcze możliwość konkretnej pomocy materialnej?Pozdrawiam serdecznie,Adam

  • feszter

    problem w tym że nie ma do kogo dzwonić bo nikt nie wie co robić z delikwentami śpiącymi w śmietnikach albo na klatkach schodowych. W powiecie mikołowskim nie ma nocle[...]i a w Tychach czy Katowicach nie chcą ich przyjmować bo mają przepełnienie. Zresztą bezdomni bardzo często nie chcą do nocle[...]i bo tam obowiązuje zakaz spożywania alkoholu i jest regulamin który trzeba przestrzegać. Pomagać zdecydowanie trzeba osobom starszym które często nie są w stanie rozpalić sobie w piecu i marzną w mieszkaniach

  • Maria

    Jestes bez serca

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.