Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Orkan Marcin nadchodzi!

  • Dodano: 2017-11-10 06:30, aktualizacja: 2017-11-10 06:33

To już trzecie tak gwałtowne zjawisko pogodowe tej jesieni. Wiatr na Górnym Śląsku może osiągać do 100 km/h.

Tegoroczna jesień okazała się obfitować w wyjątkowo niebezpieczne zjawiska pogodowe. Do tej pory nad Polską przeszły już dwa orkany: Ksawery i niedawny Grzegorz, a w nadchodzący weekend będziemy musieli zmierzyć się z kolejnym głębokim niżem atmosferycznym, który odpowiada za wichury i porywiste wiatry.

Orkan Marcin, nawiązujący nazwą do obchodzonego w najbliższą sobotę Świętego Marcina nadejdzie z zachodu i południowego zachodu. Mocnym, skręcającym podmuchom towarzyszyć będzie również deszcz, który spotęguje uczucie chłodu. Temperatura na Górnym Śląsku nie przekroczy 9 stopni.

Niebezpiecznie zrobi się w naszym województwie w niedzielę. Wtedy, zgodnie z prognozami IMGW, wiatr ma – również w Mikołowie – osiągać prędkość od 90 do 100 km/h.

Choć nadchodzący orkan ma być najsłabszym z całej trójki to zaleca się ostrożność w poruszaniu na wolnym powietrzu, zabezpieczenie samochodów, balkonów i sprzętów wokół domów jednorodzinnych. Niedawny orkan Grzegorz spowodował duże szkody w postaci nie tylko połamanych drzew, ale również uszkodzonych dachów, podtopień czy zalań domów na terenie województwa. Wielu mieszkańców powiatu mikołowskiego przez dłuższy czas pozostawało bez prądu.