Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Obawiasz się boreliozy? W Centrum Zdrowia czekają darmowe testy

  • Dodano: 2017-09-19 18:00

Starostwo Powiatowe i Centrum Zdrowia w Mikołowie od kilku dni wspólnie prowadzą akcję edukacyjną połączoną z możliwością wykonania badań w kierunku boreliozy. Do udziału w projekcie zaproszeni zostali mieszkańcy powiatu mikołowskiego.

Program „Wygraj z Boreliozą” został skierowany do mieszkańców powiatu mikołowskiego, którzy zostali ukąszeni przez kleszcza lub odczuwają objawy wskazujące na możliwość przeniesienia przez te pajęczaki chorobotwórczych drobnoustrojów do organizmu człowieka. Co ważne, by badanie było miarodajne od ugryzienia i/lub wystąpienia objawów zbliżonych do boreliozy musi minąć co najmniej 6 tygodni.

Jakie to objawy? Przede wszystkim, osoba ukąszona odczuwa objawy podobne do grypy lub przeziębienia, zauważyła na skórze rumień wędrujący, który wyglądem przypomina tarczę strzelniczą, czuje się zmęczona i osłabiona, doświadcza bólu i zapalenia stawów, przeszywających bólów mięśni, jest nadwrażliwa na światło i dźwięk (z częstym towarzyszeniem szumów usznych i pisków). Do dodatkowych symptomów należą parestezje i porażenia nerwów czaszkowych, a także objawy kardiologiczne i neurologiczne.

– Borelioza to groźna choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze. Co roku zapada na nią kilkadziesiąt tysięcy osób. Wczesne, skuteczne zdiagnozowanie i właściwe leczenie, daje choremu szanse uniknąć poważnych komplikacji w przyszłości. Kleszcze przenoszą szereg bakterii, wirusów i pierwotniaków. Mogą powodować kleszczowe zapalenie mózgu, bartonelozę, babeszjozę, erlichiozę, jersiniozę, mykoplazmozę. Borelioza naśladuje wiele chorób między innymi: SM, SLA, Alzheimera, Parkinsona, fibromialgię, toczeń – czytamy w komunikacie Centrum Zdrowia w Mikołowie.

Program badań i leczenia wykrytych przypadków boreliozy obejmuje bezpłatne badania laboratoryjne (testy Lyme IgM i Lyme IgG), a także wypełnienie ankiety dotyczącej naszego zdrowia i objawów, po czym nastąpi konsultacja lekarska. Rejestracja do programu odbywa się przez całą dobę 7 dni w tygodniu bezpośrednio w Izbie Przyjęć Centrum Zdrowia w Mikołowie przy ul. Waryńskiego 2 lub telefonicznie pod numerem telefonu (32) 325-75-46.

Akcja będzie realizowana do 15 grudnia 2017 roku lub do wyczerpania limitu miejsc i jest realizowana ze środków własnych Powiatu Mikołowskiego.

Najnowsze informacje z Mikołowa w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Następna informacja

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • mikolowianka

    jak się okazało już nie ma zapisów

  • Ewa

    Dokładnie a do grudnia miała być realizowana akcja Pani w laboratorium we wtorek telefonicznie oznajmiła ze sie spóźniłam juz brak miejsc !!!!!! Ciekawe !!!!

  • Bożena

    ziś wyczytałam o akcji więc pędzę się zapisać oraz 4 osoby z mojej najbliższej rodzinki (chorujące i w tym roku kilkakrotnie zakleszczone) i czego się dowiaduję to , że będzie to test Elisa to pestka niczego innego się nie spodziewałam alllle zawsze coś niestety zonk zapisów nie ma i nie było wyglądało to tak że całą dobę od poniedziałku do wtorku ludzie chodzili na pobranie krwi 200 (słownie dwieście na cały powiat Mikołowski) miejsc za tydzień będą wyniki kolejne moje pytanie czy lekarz zakaźnik będzie interpretował te wyniki pada odpowiedź nie nasza pani DR HAUSE i wszystko w temacie dla cierpiących chorujących i ich najbliższych tłumaczenia nie trzeba smutne ale prawdziwe ! Dużo zdrówka wszystkim boreliozowiczom ps ciekawa jestem niezmiernie ile z tych 200 przebadanych ELISĄ osób będzie zdiagnozowanych na Tak 10 max 15 oby chociaż bardzo wątpię

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.