Wiadomości z Mikołowa

O czym pamiętać przy wyrejestrowaniu pojazdu?

  • Dodano: 2019-12-10 11:15

W niektórych przypadkach konieczne jest wyrejestrowanie pojazdu. Zasady postępowania zawsze są podobne, lecz wiążą się z pewnymi formalnościami, które koniecznie trzeba wypełnić. O czym należy pamiętać w takiej sytuacji?

W jakich sytuacjach należy wyrejestrować pojazd?

Kwestie dotyczące wyrejestrowania samochodu są regulowane przez prawo, a zatem są obowiązkowe w określonych sytuacjach. Niewywiązanie się z takiej czynności może się wiązać z konsekwencjami na tle karnym, więc z pewnością warto o tym pamiętać. Wymóg takiego działania może się wiązać między innymi z kradzieżą, eksportem pojazdu za granicę, przekazaniem go do punktu zajmującego się demontażem czy zniszczeniem, które nastąpiło poza granicami kraju. W większości są to zatem sytuacje, w których nie dochodzi do zmiany własności, a więc przekazania samochodu kolejnemu właścicielowi.

Co ważne, nie można wyrejestrować auta, które jest na przykład niekompletne, lecz właściciel zamierza zatrzymać je chociażby z myślą o częściach – pojazd można wtedy sprzedać. Jeżeli auto nie jest używane, lecz właściciel nie decyduje się na złomowanie lub sprzedaż, to pojazd cały czas powinien być również ubezpieczony, gdyż przerwy w obowiązywaniu ubezpieczenia OC nawet dla samochodów stojących w garażu i nieużywanych, mogą się wiązać z karami finansowymi. Jeśli potrzebujesz ubezpieczenia – tu przeczytasz więcej: http://ubezpieczenie24.org/.

Jak wyrejestrować pojazd?

Wyrejestrowania pojazdu dokonuje się poprzez wniosek, który należy złożyć w wydziale komunikacji. Wymagany jest przy tym druk, który był potrzeby również w procesie rejestrowania samochodu. Wnioski zwykle rozpatrywane są od razu – jeśli zostaną odrzucone, to można odwołać się od takiej decyzji w okresie czternastu dni. Przy wyrejestrowaniu pojazdu pobierana jest symboliczna opłata w wysokości 10 zł, natomiast dodatkowe 17 zł należy doliczyć, jeżeli wniosek będzie składał pełnomocnik.

Oprócz tego, do wniosku dołącza się pewne dokumenty, natomiast to jakie, zależy już od powodu wyrejestrowania pojazdu. W sytuacji kradzieży będzie to dowód rejestracyjny, karta pojazdu, zaświadczenie od policji i oświadczenie, że ma się świadomość ewentualnej odpowiedzialności karnej w przypadku fałszywych zeznań. Jeżeli auto zostało przekazane do złomowania to poza dowodem i kartą pojazdu będzie to także tablica rejestracyjna i zaświadczenie o demontażu. Przy eksporcie wymagane jest potwierdzenie zbycia oraz zarejestrowania pojazdu za granicą.

Jeżeli samochód został utracony bez zmiany prawa własności, to potrzebny będzie dokument, który potwierdzi trwałą i zupełną utratę samochodu, a także potwierdzenie uiszczenia odpowiedniej opłaty dla gminy. Więcej przydatnych informacji znajdziesz tutaj: https://najtaniejuagenta.pl/wyrejestrowanie-pojazdu-co-warto-wiedziec/.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.