Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Naładować telefon… ławką? Takie rzeczy (nie) tylko w Mikołowie!

  • Dodano: 2017-09-25 07:15, aktualizacja: 2017-10-02 20:26

Mikołów może zasilić rosnącą lawinowo listę miast, w których pojawiły się solarne ławki. Nowatorski pomysł krakowskiego start-up’u SEEDiA został zgłoszony jako projekt ogólnomiejski do III. edycji Budżetu Obywatelskiego. Na co pozwala korzystanie z miejskiej ławki nowej generacji?

Relaks w cieniu drzew z jednoczesną możliwością naładowania telefonu, połączenia się z wi-fi, a także otrzymania informacji o jakości powietrza? Takie rzeczy stały się możliwe, dzięki krakowskiej firmie SEEDiA, która na swój nowatorski projekt łączący zaawansowane technologicznie rozwiązania wspierające ekologiczny nurt w urbanistyce otrzymała od funduszu bValue blisko 3 miliony dofinansowania we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Solarne ławki pojawiają się jak grzyby po deszczu w wielu miastach Polski, które chcą włączyć się w popularny trend smart city. Białystok może pochwalić się już pięcioma tego typu „inteligentnymi” meblami. Kraków montuje ich coraz więcej, zwłaszcza w poszerzonej wersji z czujnikiem smogu i miejscem do zaparkowania roweru. Z końcem lipca solarne ławki pojawiły się na zielonogórskim rynku jako realizacja jednego ze zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego.

Tym tropem postanowił pójść projektodawca Marcin Pietrucha reprezentujący Stowarzyszenie Mikołów Naszym Miastem, który zgłosił pomysł w okręgu Centrum (kategoria Infrastruktura miejska). Projekt zakłada zamontowanie ławki zawierającej instalacji umożliwiającej bezpłatne i całkowicie ekologiczne naładowanie telefonów komórkowych. Ławka wraz z systemem gniazd USB i punktem do ładowania bezprzewodowego jest zasilana przez system paneli fotowoltaicznych przetwarzających promienie słoneczne na bezpłatną, ekologiczną energię. Solarna ławka musi być na tyle duża, aby mogły z niej korzystać co najmniej 4 osoby.

Ławka miałaby zostać zamontowana na ulicy Krakowskiej w pobliżu wyjścia z mikołowskiego rynku. Warto dodać, że cała instalacja jest całkowicie samowystarczalna i generuje żadnych dodatkowych kosztów w przyszłości (poza standardową konserwacją i utrzymaniem w czystości). Koszt zamówienia i postawienia ławki został wyceniony na 30 tysięcy złotych.

Podoba się Wam taki pomysł? Czekamy na Wasze komentarze!

Najnowsze informacje z Mikołowa w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Następna informacja

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • obserwator

    30.000 zł za gadżet chyba są ważniejsze wydatki w tym mieście?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.