Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Młoda reżyser z Mikołowa w finale prestiżowego festiwalu filmowego

  • Dodano: 2017-09-13 22:15, aktualizacja: 2017-10-02 21:06

Edgar - film Natalii Rusin, członkini Klubu Filmowego "iks" działającym przy Miejskim Domu Kultury zakwalifikował się do finału Festiwalu Filmów Amatorskich im. Leona Wojtali w Bieruniu.

Opowieść o emerytowanym poloniście, który nie może pogodzić się ze śmiercią żony i prowadzonym stylem życia po przejściu w stan zawodowego spoczynku zdobyła uznanie jury konkursowego w składzie: Laszlo Polgar (montażysta, przewodniczący komisji), Wojciech Wikarek (reżyser, dyrektor festiwalu) i Dominik Łaciak (dziennikarz, członek komisji). Spośród 78 filmów w kategorii głównej kwalifikację przeszło 41, a wśród nich znalazł się właśnie Edgar. Natalia Rusin jest także jedną z dwóch reżyserek w tym zaszczytnym gronie.

Skąd pomysł na obraz podkreślający siłę więzów pokoleń?

Obecnie studiuję ostatni rok polonistyki na Uniwersytecie Śląskim. Wybrałam ten kierunek, ponieważ chciałabym uczyć w szkole i przekazywać uczniom wiedzę w ciekawy sposób. Stąd właśnie pomysł na film. Chciałam pokazać nauczyciela z pasją.  Motyw łączenia pokoleń pojawił się najpierw w Śledztwie, a następnie w Edgarze. Bo to jest właśnie niesamowite dla mnie, że ludzie uczą się od siebie nawzajem i najbardziej to widać w takich relacjach. Młodzi uczą się od starszych (chodzi tu o mądrość, doświadczenie i wiedzę), a starsi od młodszych nowego, świeższego spojrzenia na świat - podsumowuje Natalia Rusin.

W główne role - emerytowanego nauczyciela i zbuntowanej uczennicy wcielili się doskonale znany mikołowianom Mariusz Dmetrecki i debiutująca na ekranie Marta Żur:

Pan Mariusz był jedyną osobą, która pasowała do mojej wizji emerytowanego nauczyciela. Niektórzy zarzucają mu, że gra bardzo teatralnie - może i to prawda - ale mnie się bardzo podoba. Natomiast Marta Żur, która debiutowała w tym filmie bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Z Martą znałyśmy się z II LO. Nie wiedziałam, że ma taki talent - do grania i do śpiewania! Świetna dziewczyna, bardzo zdolna i zaangażowana w to, co robi.

Kwalifikacja do prestiżowego przeglądu, jakim jest uznany w środowisku filmowym Festiwal Filmów Amatorskich im. Leona Wojtali to duże wyróżnienie dla młodej reżyser:

Tak, to prawda. Ogromnie się cieszę, że Edgar został zauważony, bo ten film jest dla mnie bardzo ważny. Jednak zawsze powtarzałam, że nie robię filmu pod jakikolwiek konkurs. Niektórzy tak robią, ja nie widzę w tym sensu. Próbuję przekazać w filmie to co czuję i co chciałabym oglądać.

Tegoroczny Festiwal Filmów Amatorskich im. Leona Wojtali odbędzie się tradycyjnie w bieruńskim Domu Kultury „Gama” w dniach 29 września - 1 października.

Najnowsze informacje z Mikołowa w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Andrzej

    Warto by może wspomnieć że oprócz filmu "Edgar" - Natalii Rusin, do finału Festiwalu Filmów Amatorskich im. Leona Wojtali w Bieruniu zakwalifikowały się jeszcze dwa filmy z Mikołowa; jak dla mnie świetnie zrobiony film dokumentalny "Dieter Niebieski" Wojtka Szwiec i komedia z wątkiem kryminalnym "Śledztwo" Jerzego Jóźwiaka. Pozdrawiam Andrzej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.