Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Mikołowski magistrat walczy z azbestem

  • Dodano: 2017-01-27 11:45

Dzięki unijnemu dofinansowaniu mieszkańcy miasta będą mogli pozbyć się chorobotwórczego materiału.

O tym, jak szkodliwy jest azbest i jego pochodne nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Mikołowski samorząd postanowił umożliwić mieszkańcom właściwy demontaż, zbiórkę, transport i unieszkodliwienie wszelkich elementów budowlanych, które mogą zawierać w sobie włókna azbestowe. W Polsce problem obecności eternitu dotyczy przede wszystkim dachów domów jednorodzinnych, których wiek przekracza kilkadziesiąt lat. Dziś wycofany z technologii dekarskich ze względu na negatywny wpływ na zdrowie był niezwykle popularny od początku XX wieku, szczególnie w latach powojennych ze względu na swoją ogniotrwałość, odporność na warunki atmosferyczne i działanie wody, a także ścieków. Był jednocześnie wytrzymały pod względem mechanicznym, relatywnie lekki, a przy tym dachy wykonane na bazie eternitu były znacznie tańsze niż blachodachówka.


Szkodliwość dla zdrowia pyłów azbestowych jest jednak niezaprzeczalna – eternit może być przyczyną chorób układu oddechowego, na czele z pylicą azbestową (azbestozy), międzybłoniaka opłucnej i otrzewnej (nowotworów o wysokiej złośliwości), łagodnych zmian opłucnowych, a także raka płuc. Mówi się także o związkach pomiędzy stycznością z azbestem a występowaniem innych nowotworów: krtani, żołądka i jelit, trzustki, jajników oraz chłoniaków.


Gmina uruchomiła II. edycję programu „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z budynków z terenu Gminy Mikołów”. W zeszłym roku z możliwości bezpiecznego pozbycia się rakotwórczego materiału skorzystało 39 osób. Inicjatywa finansowana jest w całości ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


Aby skorzystać z możliwości usunięcia eternitu trzeba wydrukować i wypełnić deklarację, umieszczoną w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta dostępną pod tym linkiem [LINK], po czym przesłać ją na adres: Wydział Ochrony Środowiska Urząd Miasta Mikołów, Rynek 16, 43-190 Mikołów. Można także wysłać wypełniony formularz mailem na adres: aleksandra.osicka@mikolow.eu; katarzyna.urbanek@mikolow.eu do dnia końca lutego. Więcej informacji pod numerami telefonów Wydziału Ochrony Środowiska: 32 32 48 475 lub Biura Rozwoju Miasta: 32 32 48 466.

Następna informacja

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.