Wiadomości z Mikołowa

Mikołów szóstym najbogatszym miastem powiatowym w Polsce!

  • Dodano: 2018-07-20 07:30, aktualizacja: 2018-07-20 04:55

W corocznym rankingu pisma Wspólnota, który bada zamożność samorządów nasze miasto zajęło wysoką lokatę wśród miast powiatowych. To jednak spadek o dwa miejsca w stosunku do 2016 roku.

- W wymiarze czysto finansowym miniony rok przyniósł różne wyniki dla różnych typów jednostek samorządowych (rys. 1.). Dość szybki wzrost ogólnego poziomu dochodów (powyżej 7 proc. po uwzględnieniu inflacji) miał miejsce w gminach i województwach. Znacznie skromniejszy (3 proc.) był wzrost w miastach na prawach powiatu. Natomiast powiaty i związki komunalne zanotowały realny spadek dochodów – mówią autorzy rankingu prof. Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska.

Ranking został podzielony na kilka kategorii: województwa, miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, miasta powiatowe, powiaty, inne miasta i gminy wiejskie. Mikołów znalazł się na 6. miejscu wśród miast powiatowych, z kwotą zamożności 4 150,68 złotych na jednego mieszkańca. Przed naszym miastem znalazły się dolnośląskie Polkowice, które prowadzą w rankingu od początku jego istnienia, Piaseczno, Zakopane, Kozienice i Pruszków z Mazowsza. W 2010 roku Mikołów trafił do pierwszej dziesiątki rankingu i od ośmiu lat stale utrzymuje się na wysokich lokatach. Sam powiat mikołowski znalazł się  na 240. miejscu wśród 314 powiatów, z kwotą per capita 639,84 złotych (w ubiegłym roku lokował się na 236. miejscu). Jak finansowo radzą sobie nasi sąsiedzi?

Na liście 590 tzw. miast innych Łaziska Górne znalazły się na 56. miejscu, z kwotą 3742,91 złotych na osobę. To wzrost o 8 miejsc w stosunku do ubiegłorocznego rankingu. Jeszcze lepiej jest w przypadku Orzesza, które przeskoczyło prawie 100. miejsc i znalazło się na 289. lokacie z kwotą 2829,21 złotych (398. miejsce w 2016 roku). Ornontowice awansowały o sześć „oczek” w stosunku do poprzedniego rankingu, z sumą 4511,32 złotych na mieszkańca. Wyry zanotowały spadek o ponad 50 lokat – ze 150. na 202. miejsce z zamożnością na poziomie 3332,48 złotych.

Ranking Bogactwa Samorządów ukazuje się na łamach Wspólnoty cyklicznie od 2001 roku.

Komentarze (5)    dodaj »

  • Grzegorz

    Co nam po miejscu w rankingu skoro nie mamy ścieżek rowerowych np.

  • dzidka

    Mimo wszystko Piechula dobrze rządzi Mikołowem.

  • grand

    Tylko dlaczego zgodnie z aktualnymi informacjami Mikołów właśnie utracił płynność finansową. Czy do tego dopuszcza dobry zarządzający?

  • Spectator

    Na pewno lepiej, niż jego poprzednik

  • toto

    A to Piechula płaci podatki czy mieszkańcy i lokalne firmy?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również