Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Mikołów rajem dla rowerzystów i skaterów? To możliwe z pumptrackiem!

  • Dodano: 2017-09-25 15:00, aktualizacja: 2017-10-02 11:29

W naszym mieście już wkrótce może pojawić się profesjonalny tor do jazdy na rowerze, rolkach i deskorolce o długości do 140 metrów. Nowoczesny obiekt służący małym i dużym mikołowianom ma powstać na blisko hektarowej działce przy ul. Grażyńskiego. Wystarczy jedynie zagłosować w III edycji Budżetu Obywatelskiego Mikołowa.

Pumptracki to niezwykle popularne od kilku lat obiekty sportowe służące zarówno stawiającym pierwsze kroki w jeździe na rowerze, rolkach czy desce, a także profesjonalnym kolarzom i skaterom. To specjalnie przygotowany niewielki tor, który łączy jazdę jednośladem i rozwijający, wieloaspektowy trening całego ciała, który zwie się kolarstwem grawitacyjnym. Tor buduje się tak, by tworzył szybkie zakręty i muldy. To wyrabia w użytkownikach toru refleks, zmysł równowagi i kondycję fizyczną.

Projekt ma na celu promocję zdrowego trybu życia i kultury fizycznej. Tor rowerowy stanowi zdrowy azyl dla lokalnych społeczności. Angażuje całe rodziny, ułatwia zacieranie różnic międzypokoleniowych oraz sprzyja budowaniu dobrych relacji społecznych – wyjaśnia projektodawca.

Zdaniem Wojciecha Gorola – inicjatora powstania Pumptrack Mikołów – tor rowerowy ma także dodatkowy walor estetyczny, wpłynie również na zainteresowanie potencjalnych kupców i najemców okolicznych nieruchomości:

Pumptrack pełni rolę przestrzennych rzeźb urozmaicających krajobraz i jest przyjazny dla otoczenia. Może się stać areną sportową umożliwiającą organizację imprez rowerowych. Skupia także społeczność rowerową w jednym miejscu. Podnosi on atrakcyjność deweloperską lokalizacji i pobliskich budynków, a jego prosta konstrukcja nie wymaga częstej konserwacji – dodaje.

Przyjęty przez Urząd Miasta koszt budowy toru ma wynieść 199 tysięcy złotych, w tym opracowanie dokumentacji obliczono na 24 tysiące złotych, prace przygotowawcze 43 tysiące, wykonanie geometrii i nawierzchni toru pochłonie 90 tysięcy złotych, a prace wykończeniowe (w tym trawnik z rolki na skarpach toru) kolejne 30 tysięcy. Dodatkowo projekt przewiduje stworzenie strefy odpoczynku z ławką, stojakiem na rowery, koszem na śmieci i tablicą z regulaminem użytkowania obiektu za 12 tysięcy złotych.

Uważacie, że miastu potrzebny jest pumptrack? Czekamy na Wasze komentarze!

Następna informacja