Wiadomości z Mikołowa

Mikołów: Powstanie Centrum Aktywizacji Społecznej!

 • Dodano: 2019-03-14 13:30

Mikołów, ul. Jana Pawła II 4 – to adres nowej instytucji, która ma służyć wszystkim mieszkańcom Mikołowa. UM Mikołów wybrał już wykonawcę projektu!

Wygląda na to, że do kolejnej kamienicy na ul. Jana Pawła II wejdzie ekipa budowlana. To za sprawą rozstrzygniętego z końcem lutego przetargu na utworzenie w Mikołowie Centrum Aktywizacji Społecznej. Będzie mieć ono siedzibę w samym centrum miasta tak, aby większość mieszkańców miała do niego otwarty dostęp. Co będzie się działo w tym miejscu?

Centrum Aktywizacji Społecznej Mikołów: specjalne miejsce dla mikołowian

Mamy ogólną koncepcję działania Centrum Aktywności Społecznej. Zasadniczą misją tej instytucji będzie wszechstronne wspieranie mieszkańców aktywnych społecznie. Osoby mające ciekawe pomysły do realizacji w przestrzeni publicznej, będą mogły otrzymać tu kompleksowe wsparcie. Centrum będzie również miejscem, w którym swoją działalność administracyjną będą mogły prowadzić organizacje pozarządowe, podmioty ekonomii społecznej czy wolontariusze. Planujemy stworzyć salę do coworking-u oraz kawiarenkę społeczną z małym bistro. Dzięki świetnej lokalizacji każdy zainteresowany będzie mógł tu zajrzeć nijako „po drodze” – przekonuje Tomasz Rogula, rzecznik UM Mikołów.

To jednak nie wszystko. Po drugiej stronie kamienicy, w budynku przy ul. św. Wojciecha 14 ma zacząć działać klub dziecięco-młodzieżowy. Dzięki temu możliwe będą działania profilaktyczno-wychowawcze w otwartym środowisku: na rynku, podwórkach czy w pobliskich parkach.

Miejscy urzędnicy rozstrzygnęli przetarg z poślizgiem ze względu na unieważnienie pierwszego postępowania. W końcu się udało i modernizację budynku wykona firma z Krakowa, Meritum Grupa Budowlana za ponad 3,9 mln złotych.

Mikołów: Co trzeba będzie zrobić, by powstało Centrum Aktywizacji Społecznej?

Sporo, bo kamienica na ul. Jana Pawła II 4 – oprócz standardowej modernizacji – musi zostać przystosowana do potrzeb osób korzystających z powstającego centrum. Wiąże się to ze zmianą sposobu użytkowania budynku, w którym kiedyś znajdowały się lokale mieszkalne i usługowe. 

Wśród robót budowlanych znalazły się:

 • renowacja elewacji frontowej budynku, 
 • ocieplenie pozostałych elewacji od zewnątrz, 
 • wymiana stolarki okiennej na nową, 
 • wymiana konstrukcji dachu i jego pokrycia, 
 • nadmurowanie kominów, 
 • izolacja fundamentów, 
 • wymiana stropów drewnianych, 
 • wykonanie instalacji wewnętrznych, 
 • roboty remontowe i wykończeniowe,
 • wyburzenie istniejącego garażu. 

Później, zwycięzca przetargu zajmie się zagospodarowaniem terenu wokół budynku, czyli naprawą zabytkowego muru, wykonaniem dojścia i dojazdu do budynku, a także zagospodarowaniem zieleni.

Roboty budowlane wokół Centrum Aktywizacji Społecznej to projekt długoterminowy – wykonawca ma czas do końca lutego 2020 roku na zakończenie inwestycji. Projekt budowy CAS to część szerszej inicjatywy „Przebudowa zdegradowanego obszaru Centrum Gminy Mikołów”, na którą miasto otrzymało z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020 ponad 6,28 mln złotych. Całkowita wartość projektu to ponad 11,4 mln złotych.

Chcemy, by po tej inwestycji rynek prawdziwie stał się miejscem centrotwórczym. Nowo tworzone Centrum ma być dostępne przez cały dzień, a nawet wieczorami i w weekendy. Będzie tu można zorganizować spotkania robocze, konferencje czy konsultacje, korzystać z przestrzeni obiektu i jego wyposażenia. Naszym zamiarem jest, by to miejsce kwitło, przyciągało mieszkańców i było po prostu dla nich – przekonuje Mateusz Handel, wiceburmistrz Mikołowa.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.