Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Mikołów jak Ciechocinek?

  • Dodano: 2017-09-25 17:00, aktualizacja: 2017-09-25 21:22

Oczywiście, jeśli mieszkańcy poprą pomysł Michała Żogały zgłoszony do projektów ogólnomiejskich III edycji Budżetu Obywatelskiego. W centrum Mikołowa ma stanąć prawdziwa tężnia solankowa, która zapewni powietrze o wyjątkowej czystości bakteriologicznej, ale przede wszystkim ma stać się oazą zdrowia, wypoczynku i relaksu. Jak to możliwe?

Nawet, jeśli daleko naszemu miastu do zdroju to nadarza się okazja, by choć częściowo zniwelować fatalnego wpływu zanieczyszczenia powietrza i smogu na nasze organizmy. Mikołów może dołączyć do powiększającej się grupy miast budujących i wdrażających plany budowy tężni solankowych. Taki pomysł pojawił się m.in. w Katowicach, Tychach, Chorzowie, a ostatnio również w Żorach.

Plany stworzenia podobnego obiektu dotyczyły terenów zielonych w pobliżu Osiedla Norwida. Tam jednak spotkały się ze sprzeciwem mieszkańców, zwłaszcza właścicieli pobliskich garaży. Teraz pojawił się jednak pomysł umiejscowienia tężni bezpośrednio w centrum Mikołowa. Teren, o którym mowa to dwie działki między Pasażem Jesionowym a targowiskiem miejskim, nieopodal Rynku i parku Małe Planty, na tyłach Miejskiego Domu Kultury.

Na czym polega wyjątkowość i właściwości lecznicze tężni solankowej?

To drewniana konstrukcja wypełniona np. brzozowymi witkami, czy gałązkami śliwy, po których spływa solanka. Rozpryskuje się ona na gałązkach, paruje na słońcu, a bryza porusza się z wiatrem. Poprzez rozbijanie kropel ociekającej solanki, tężnia wytwarza specyficzny mikroklimat – wyjaśnia projektodawca, Michał Żogała.

Na projekt budowy tężni solankowej składają się – oprócz konstrukcji obiektu wraz ze zbiornikiem i solanką (wartym wedle wyliczeń 150 tysięcy złotych) – doprowadzenie instalacji elektrycznej, płyta betonowa i wykonanie prac ziemnych za kwotę 20 tysięcy złotych, a także stworzenie infrastruktury wypoczynkowej wokół tężni wraz z chodnikami (15 tys. złotych) i 6 ławkami, których łączny koszt wynosi 7200 złotych. Szacunkowe łączne obliczenia projektodawcy dały wynik 192 200 złotych. Komisja weryfikująca UM Mikołów przypomniała jednak o obowiązku uzgodnienia umiejscowienia tężni z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków (teren przynależy do zabytkowej starówki miasta), a także zgłoszeniem budowy w Starostwie Powiatowym. Koszt tej administracyjnej operacji dopełnia koszty projektu do pełnych 200 tysięcy złotych.

Budując w centrum Mikołowa tężnię solankową możemy stworzyć unikatowe miejsce, które zintegruje społeczeństwo, poprawi jakość zdrowia i życia. Będzie to oaza zdrowia, wypoczynku i relaksu, a wytwarzany w tężni aerozol pozytywnie wpłynie na samopoczucie, zdrowie górnych dróg oddechowych i poprawę zdrowia wśród osób z alergiami. Naturalne inhalacje wzmacniają nasz system immunologiczny odpowiedzialny za odporność organizmu. Powietrze wokół tężni charakteryzuje się wyjątkową czystością bakteriologiczną – przekonuje Michał Żogała.

Postawienie tężni wiąże się jednak z kosztami utrzymania obiektu w latach następnych, które wedle obliczeń specjalistów wynoszą 10 tysięcy złotych rocznie. Wśród prac, jakie trzeba wykonać, by utrzymać budowlę w dobrej kondycji znajdują się konserwacja pompy wodnej transportującej solankę, zrzut solanki w okresie jesienno-zimowym, zakup soli w celu regularnego uzupełnienia i prace porządkowe terenu. Postawienie tężni wiąże się również z opłatami związanymi z mediami (woda, nieczystości, prąd). 

Czy tężnia solankowa to dobry pomysł na profilaktykę prozdrowotną w Mikołowie? Oceńcie w komentarzach!

Następna informacja

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Maks

    Pomysł wspaniały!Oby zyskał szerokie poparcie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.