Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Mieszkańcy powiatu mikołowskiego odpowiedzą na naruszenie kwarantanny

  • Dodano: 2020-03-30 09:45, aktualizacja: 2020-04-01 11:30
 

Jednym z zadań policjantów w czasie szerzenia się koronawirusa jest sprawdzanie, czy osoby objęte kwarantanną nie opuszczają miejsc jej odbywania. Mundurowi każdego dnia docierają do coraz większej ilości osób, obecnie nawet kilkaset dziennie.

W mijającym tygodniu dwie osoby naruszyły obowiązujące zasady

O sytuacji został powiadomiony Wojewódzki Inspektor Sanitarny, który może nałożyć karę w wysokości nawet 30 tysięcy złotych. Oprócz tego, osoby te będą tłumaczyć się w sądzie.

Do przypadków niedostosowania się do kwarantanny doszło na terenie Łazisk Górnych 23 oraz 26 marca. W obu sytuacjach policjanci nie zastali w domu osób, które powinny podporządkować się tym regułom. Jeden z mężczyzn - 50-latek poszedł do sklepu, drugi - 28-letni - jak wyjaśnił później policjantom, wybrał się "tylko do samochodu". Mundurowi sporządzili stosowną dokumentację. Obaj mężczyźni odpowiedzą teraz przed sądem. Muszą się także liczyć konsekwencjami ze strony służb sanitarnych.

Policjanci przypominają o konieczności stosowania się do kwarantanny

Każda osoba, która nie stosuje się do zaleceń, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną wynikającą z art. 116 kodeksu wykroczeń (kara nagany lub grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych) bądź z art. 165 kodeksu karnego. Za sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób grozi kara nawet do 8 lat więzienia.

Ponadto, o naruszeniach każdorazowo informowana jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach, który to organ może nałożyć karę finansową w wysokości nawet 30 tys. zł.

Pamiętajmy! Nie przestrzegając nowych zasad bezpieczeństwa, narażamy życie i zdrowie innych osób! Bądźmy odpowiedzialni za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń - to nasze wspólne dobro! Od zdyscyplinowania w tym trudnym dla wszystkich czasie, zależeć może życie i zdrowie wielu osób. Dlatego nie bagatelizujmy poleceń i wytycznych instytucji państwowych, aby nie narażać nikogo na niebezpieczeństwo zarażenia koronawirusem. #zostańwdomu.

Więcej na temat nowych zasad bezpieczeństwa dowiecie się Państwo klikając w ten link.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.