Wiadomości z Mikołowa

Mały Ciechocinek w Mikołowie? Już niedługo!

  • Dodano: 2018-10-11 20:30

Doczekaliśmy się! Mikołów dołączy do miast Górnego Śląska, m.in. Tychów i Rybnika poprzez realizację pomysłu poprawy zdrowia mieszkańców. W mieście stanie tężnia solankowa!

Nie udało się w zeszłym roku, udało się w tej edycji Budżetu Obywatelskiego. Ideę, którą zapoczątkował Michał Żogała przejął tandem Aneta Esnekier i Mateusz Bies (który – przypomnijmy – jest autorem zwycięskiej w II edycji BO inwestycji Centrum Krawczyka XXI) i… udało się! Mieszkańcy Mikołowa dali szansę pomysłowi, który z powodzeniem funkcjonuje m.in. w sąsiadujących z Mikołowem Tychach (tężnia solankowa przy Parafii bł. Karoliny Kozkówny cieszy się ogromnym zainteresowaniem), a także w Rybniku, Żorach w dzielnicy Rogoźna, Jastrzębiu-Zdroju czy Radlinie. Już wkrótce „mini-Ciechocinek” pojawi się również w Katowicach na Zadolu (dzielnica Ligota).

Projektodawcy postanowili zachować lokalizację inhalatorni z ubiegłego roku. Pojawi się ona pomiędzy Pasażem Jesionowym a targowiskiem miejskim, nieopodal Rynku i parku Małe Planty, na tyłach Miejskiego Domu Kultury.

Czym jest i jak funkcjonuje tężnia solankowa? To drewniana konstrukcja wypełniona np. brzozowymi witkami czy gałązkami śliwy, po których spływa solanka. Poprzez rozbijanie kropel ociekającej solanki, tężnia wytwarza specyficzny mikroklimat sprzyjający relaksowi. Tężnia służy szczególnie osobom cierpiącym z powodu chorób górnych i dolnych dróg oddechowych, alergii, z chorą tarczycą i zaburzeniami układu hormonalnego (dzięki wdychanemu jodowi).

Jesteśmy fanami pomysłu Pana Michała Żogały z ubiegłorocznej edycji BO i, w uzgodnieniu z autorem, postanowiliśmy dołożyć starań by pomysł został zrealizowany! Budując w centrum Mikołowa tężnię solankową możemy stworzyć unikatowe miejsce wyciszenia, które zintegruje społeczność, poprawi jakość zdrowia i życia. Wytwarzany w tężni aerozol będzie pozytywnie wpływał na samopoczucie i zdrowie. Inhalacje wzmacniają nasz system immunologiczny odpowiedzialny za odporność organizmu. Powietrze wokół tężni charakteryzuje się wyjątkową czystością bakteriologiczną – mówią twórcy projektu.

Koszt wykonania projektu to 200 tysięcy złotych. Sama tężnia wraz ze zbiornikiem na solankę kosztuje 150 tysięcy złotych, na doprowadzenie instalacji elektrycznej, płytę betonową i prace ziemne trzeba przeznaczyć 20 tysięcy, zagospodarowanie terenu tężni wraz z poprowadzeniem chodniku wyniesie 15 tysięcy złotych. Do tego wokół tężni stanie 8 ławek, których łączny koszt to 7200 złotych, a sama dokumentacja projektowa wraz z jej uzgodnieniem z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i uzyskaniem pozwolenia w Starostwie Powiatowym wyniesie 7800 złotych.

Warto pamiętać, że eksploatacja tężni będzie kosztować miejski samorząd ok. 15 do 20 tysięcy złotych rocznie. Wiąże się to z konserwacją pompy wodnej, zrzutem solanki w okresie jesienno-zimowym, kupnem solanki na nowy sezon, a także dbaniem o teren i opłatami za media. Na projekt tężni zagłosowało w trwającym od 5 do 8 października głosowaniu 1608 mikołowian.

Zagłosowaliście na ten projekt? Podoba Wam się wybór mieszkańców? Czekamy na komentarze!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również