Wiadomości z Mikołowa

Kwalifikacja wojskowa rusza 20 marca

  • Dodano: 2019-01-23 17:45

Tym razem przed powiatową komisją lekarską staną młodzi mężczyźni z rocznika 2000.

Wojewódzka kwalifikacja wojskowa 2019 rozpocznie się już wkrótce na podstawie zarządzenia Wojewody Śląskiego, podanego do wiadomości publicznej 18 stycznia i będzie trwać od 4 lutego do 26 kwietnia we wszystkich powiatach województwa śląskiego.

Obowiązkowa kwalifikacja wojskowa dla młodych mieszkańców Mikołowa i wszystkich gmin powiatu mikołowskiego rozpocznie się 20 marca i potrwa do 10 kwietnia. Mężczyźni podlegający obowiązkowi rejestracji muszą stawić się w tych terminach w budynku przy ul. Konstytucji 3 Maja 18, od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00 – 17:00.

W tym roku do obowiązkowej rejestracji i uzyskania kategorii zdolności do służby wojskowej przystąpią mężczyźni urodzeni w 2000 roku, a także mężczyźni urodzeni w latach 1995-1999, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Dodatkowo przed wojskową komisją będą musiały stawić się osoby urodzone w roku 1998 i 1999, które wcześniej zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do pełnienia służby wojskowej.

Rejestracja będzie również otwarta dla kobiet urodzonych w latach 1995-2000 posiadających kwalifikacje przydatne do czynnej służby w wojsku i podlegające obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (m.in. panie kończące w roku akademickim 2018/2019 naukę na uczelniach medycznych i weterynaryjnych).

Co trzeba zabrać na kwalifikację wojskową? Przede wszystkim, dowód osobisty lub potwierdzający tożsamość, a także aktualną fotografię bez nakrycia głowy o wymiarach 3x4 cm, dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie bądź pobieranie nauki i posiadane kwalifikacje zawodowe. Ważne jest przedłożenie dokumentacji medycznej, zawierającej wyniki specjalistycznych badań, które ważne są przez 12 miesięcy od ich wykonania. Dane te trzeba będzie przedstawić powiatowej komisji lekarskiej, która decyduje o kategorii, jaka zostanie przyznana kandydatowi do służby.

Niestawienie się przed Wojskową Komendą Uzupełnień bez podania przyczyn absencji, odmowa poddania się badaniom lekarskim bądź nieprzedłożenie stosownej dokumentacji medycznej jest karane grzywną, a nawet pozbawieniem wolności, zgodnie z ustawą o powszechnym obowiązku obrony RP.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również