Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Kto płaci za te drzewa?

  • Dodano: 2017-10-19 20:30

Sporu opozycja – burmistrz Mikołowa ciąg dalszy. Tym razem, administratorzy jednego z profili na Facebooku zarzucają miejskim urzędnikom, że mieszkańcy Mikołowa dopłacają się do zadrzewienia lokalnego pola golfowego. Jak jest naprawdę?

Jak poinformował na swoim profilu Burmistrz S. Piechula, nasze miasto zakupi 5 tysięcy drzewek, by posadzić je na terenie przekazanym za darmo na 30 lat Stowarzyszeniu Golf Park Mikołów. Zgodnie z umową zostaną posadzone w ramach budowy tzw. "kolekcji siedliskowych", które mają za zadanie upiększać pole golfowe swoją różnorodnością. (…)Urzędnicy częściowo ograniczyli straty miasta i zdobyli dofinansowanie, więc koszt, jaki na tym etapie poniosą mikołowianie za aranżację przestrzeni wokół dołków pola golfowego B. Uliasza wyniesie około 30 tys. złotych – czytamy na Facebooku.

Na wspomniane zarzuty odpowiedział zarząd Śląskiego Ogrodu Botanicznego, który jest odpowiedzialny za projekt kolekcji siedliskowych.

Projekt „Budowa Śląskich Kolekcji Siedliskowych – etap II. Grąd” opiewający na kwotę 80 tys. zł jest finansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w kwocie 52.600,00 zł, co stanowi 65,75 proc. kosztu zadania. Pozostała kwota – 27.400,00 zł – to wkład własny Ogrodu Botanicznego. Cała praca związana z napisaniem projektu, jego realizacją i na koniec rozliczeniem jest i będzie wykonana przez pracowników Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Mikołów nie poniesie żadnych kosztów związanych z realizacją tego projektu – czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie ŚOB.

Zaznaczono także, że planowane do posadzenia drzewa będą w całości na terenach przekazanych pod budowę Ogrodu Botanicznego. Przy okazji wyjaśniono, że powstanie kolejnej kolekcji roślinnej i równoczesny rozwój pola golfowego pozwoli na zapewnienie finansowania i utrzymania projektu.

Dlatego ciągłe pojawianie się tendencyjnych tekstów, jakoby Miasto Mikołów, czyli mikołowianie, utrzymywało pole golfowe jest tylko i wyłącznie próbą wprowadzenia zamętu, niejasności oraz przedstawienia władz miasta i Urzędu w złym świetle, a nie chęci przedstawienia mikołowianom faktów – czytamy dalej w odezwie ŚOB.